×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Ubrania Myśliwskie

W sklepie myśliwskim wyróżniamy klika działów, które myśliwy musi odwiedzić aby pójść w łowisko. Poza bronią i amunicją, podstawowym wyposażeniem myśliwego są ubrania myśliwskie. Polujemy w różnych, często niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Również łowiska, w których realizujemy naszą pasję posiadają różną charakterystykę. Sklep myśliwski dolasu.pl oferuje szeroką gamę ubrań myśliwskich. Ubrania myśliwskie Harkila, Seeland, Alaska, Anar, Percussion, Verney Carron to topowe firmy ubraniowe. Posiadamy  tylko ubrania renomowanych producentów i ofertę dostosowaną do każdego łowiska.

Jak wybrać ubrania myśliwskie?

Przyjęło się, że klasyczne ubrania myśliwskie to kurtka i spodnie z membraną. Taki strój, który uchroni nas przed deszczem czy śniegiem. To oczywiście prawda, ale wodoodporne membrany są różne i mają różne parametry. Tak samo materiał z którego ubranie myśliwskie jest wykonane ma różny skład i właściwości. Inaczej ubierzemy się na polowanie na kozły, inaczej na październikową zbiorówkę. Inne ubranie myśliwskie założymy na grudniowy podchód. Dlatego szafa myśliwego kryje nie tylko różnej grubości polary myśliwskie. Znajdziemy tam również parę zróżnicowanych kompletów ubrań myśliwskich.

Polowanie przez cały rok, całoroczne ubrania myśliwskie

Najczęściej kupowane i co za tym idzie najbardziej popularne są całoroczne ubrania myśliwskie. Tutaj oczywiście idziemy na pewien kompromis. Ubranie na pewno będzie posiadało membranę. Będzie również wodoodporne ale może nie być ocieplane. W cieplejsze dni będzie nam w nim po prostu gorąco. Całoroczne ubrania myśliwskie powstały w mateczniku myśliwskich firm ubraniowych, czyli w Skandynawii. To właśnie tam ubieranie się na cebulę pojawiło się pierwsze. Jest to odpowiednia ilość i grubość warstw w zależności od pogody i temperatury. Surowy, skandynawski klimat sprawił, że polując trzeba było przemierzać długie kilometry. Często trzeba mierzyć się z ekstremalną pogodą. Ubranie myśliwskie, które sprosta takim wymaganiom musi być dość wszechstronne. Oczywiście musimy posiadać plecak myśliwski, tak aby warstwy ubrań, które są zbędne, schować.

Alaska, fińskie ubrania myśliwskie

Bardzo dobrym przykładem firmy, która dużą wagę przykłada do ubierania się na cebulę i wszechstronność stroju, jest fińska Alaska. Szeroka gama uniwersalnych ubrań myśliwskich tak jak zestaw Superior II pozwala na polowanie w jednej kurtce i spodniach. Jest to możliwe  przez cały rok. Oczywiście pod pewnymi warunkami. W chłodniejsze dni podstawą ubrania będzie bielizna termalna lub polarowa. Odprowadza ona pot od ciała i zatrzymuje ciepło. Zakładając na to koszulę oraz ubranie myśliwskie, możemy iść na podchód. Z pewnością możemy czatować na ambonie w pełnym komforcie. W chłodniejsze dni na pewno, dodatkowo wskazany będzie polar myśliwski. Świetnie chroni przed zimnem i wiatrem. Jest to szczególnie ważne kiedy najpierw szukamy zwierzyny i obchodzimy obwód. Potem decydujemy się na obserwacje ze zwyżki lub ambony. Wyjmujemy z plecaka polar i lornetujemy teren łowiska. Oczywiście w zależności od warunków musimy dobrać odpowiednie skarpety. Ważne są cieńsze lub grubsze rękawiczki. Musimy mieć świadomość że każdy człowiek ma różny próg odczuwania zimna. Tam gdzie jedni siedzą w koszulce i spodniach, inni założą polar lub nawet kurtkę.

Jak kupować ubrania myśliwskie?

Całoroczne ubrania myśliwskie, z racji swojego przeznaczenia, posiadają tez różną fakturę materiału. Często te same modele występują w jednolitych kolorach, w kamuflażu lub w jaskrawych barwach dedykowanych na zbiorówki. Dobrym przykładem całorocznego ubrania, które możemy kupić w każdej wersji kolorystycznej jest Alaska Extreme Lite III. Oczywiście dobierając kurtkę i spodnie myśliwskie możemy na przykład kupić kurtkę z pomarańczowym akcentem lub w kamuflażu a spodnie w wersji zielonej lub brązowej. To wszystko zależy od naszego gustu lub łowiska w którym najczęściej polujemy. Całoroczne ubrania myśliwskie to zdecydowanie najczęściej kupowane zestawy myśliwskie. W naszym sklepie myśliwskim są dostępne w szerokiej gamie modeli i marek.

Zima w łowisku, czyli zimowe ubrania myśliwskie

Kiedy spędzamy najwięcej czasu w łowisku? Oczywiście jesienią i zimą. Co prawda przez ostatnie lata pogoda jest dość łaskawa. Jednak bezruch podczas zbiorówki czy siedzenia na ambonie w zimie potrafi zmrozić nasze ciało. Dlatego każdy dobry sklep myśliwski posiada w ofercie ubrania myśliwskie typowo zimowe. Ocieplana kurtka i spodnie to podstawa. Nowoczesne systemy takie jak Thinsulate, Polartec, Thermo Poły Shield czy Tech Wool pozwalają na zatrzymanie ciepła generowanego przez ciało. Jednocześnie odprowadzają dobrze wilgoć więc ciało nie marźnie. Ciało pozostaje suche i nie wychładza się. Niezbędnym elementem, które ma ubranie myśliwskie jest dobrej jakości membrana. Poza najbardziej znaną Gore-Tex mamy bardzo dobre jakościowo, membrany producentów takie jak HWS, Rain Stop, ADS czy Seetex. Membrany chronią przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Zapewniają tam komfort ale jednocześnie należy pamiętać, że ograniczają wymianę powietrzną. Tak więc typowo zimowe ubrania myśliwskie są stworzone bardziej na zasiadkę niż na intensywny podchód.

Zimowa kurtka myśliwska

Ten rodzaj ubrania myśliwskiego ma specyficzną rolę. Dlatego kurtka myśliwska będzie dłuższa od całorocznego modelu. Posiada wysoki kołnierz i solidny kaptur  który chroni naszą głowę przed wiatrem. W Polsce ubranie myśliwskie musi być ciche. Materiał jest na pewno bardziej sztywny. Posiada membranę więc o polskiej specjalności jaką jest „nieszeleszczenie” materiału przy poruszaniu się możemy zapomnieć. Co zresztą ciekawe czy materiał szeleści, czy jest głośny jaki dźwięk wydaje przy pocieraniu rękawa o korpus. To sprawdzają tylko nasi myśliwi. W Skandynawii tego typu testy nie są znane. Może tamci myśliwi nie podchodzą zwierząt tak blisko jak nasi myśliwi…. Szukając kurtki na zimę możemy wybierać z pośród klasycznych kolorów przy kurtkach Alaska Tundra czy Seeland Taiga. W ofercie są również modne ostatnio pixelowe kamuflaże jak na przykład kurtka Raptor. Mamy nadzieję, że będziemy jeszcze polować w naszym kraju po białej stopie. Dlatego oferujemy typowo zimowe, białe lub z białym kamuflażem kurtki dla myśliwych.

Zimowe spodnie myśliwskie

Na tą porę roku spodnie dla myśliwych to najczęściej ogrodniczki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie bo ogranicza straty ciepła, chroni nerki i dobrze utrzymuje spodnie. Zimowe ogrodniczki oferuje zarówno Harkila, Seeland jak i Alaska. Ubranie myśliwskie dedykowane na zimę jest nie tylko ciepłe ale i wytrzymałe. Spodnie posiadają fartuchy śnieżne, chroniące od nasypania się śniegu do buta i szereg kieszeni. Pamietajmy, że kolory występujące w ubraniach łowieckich, niezależnie od firmy są do siebie zbliżone. Może wolicie kupić zimowe spodnie i całoroczna kurtkę? Wtedy taki zestaw ocieplicie zimowym polarem. Na pewno będzie Wam ciepło w łowisku.

Lato i polowanie na koziołki

Duża część naszych kolegów po strzelbie poluje parę razy w tygodniu. Oznacza to że ubranie myśliwskie szybciej się zużywaja. Wygodniej jest  posiadać ubranie  dedykowane do pory roku czy pogody.  Duża część ubrań na lato nie posiada membrany. Dzieje się tak z paru powodów. Jak już pisaliśmy membrana chroni od wody. Jednocześnie sprawia że ubranie nie oddycha i nie jest przewiewne. W ciepły dzień to duże utrudnienie. Statystycznie latem mniej pada a jeśli już to deszcz jest mniej dokuczliwy. Dlatego mając na uwadze niemałe koszty membrany producenci omijają ten element. Ubranie myśliwskie na lato ma membranę częściową. W takim przypadku membrana występuje na ramionach kurtki i w nogawkach spodni od przodu. Są to miejsca narażone na zmoczenie. Dobrym przykładem jest tutaj fiński zestaw pixelowym kamuflażem Navid Digicamo Anar. Ubranie myśliwskie bez membrany znakomicie sprawdzają się w polskich łowiskach i przy naszej pogodzie. Takie modele jak Hawker Trek Seeland czy Ranger Alaska znajdują uznanie wśród naszych Nemrodów.

Rozwiązania techniczne w ubraniach myśliwskich.

Pamietajmy o ciągle rozwijającej się technice. Ubrania myśliwskie są nią wręcz naszpikowane. Materiał który nie posiada membrany jest często nasączony substancją DWR, która pełni podwójna role. Jest to rodzaj repelentu zwiększający napięcie powierzchniowe. Dzięki temu mały opad deszczu odbija się od powierzchni i w nią nie wnika. Ma to dodatkową zaletę ponieważ utrudnia również wnikanie w materiał farby lub brudu. Letnie kurtki posiadają odpinane kaptury, szczeliny wentylacyjne pod pachami zapinane na suwak. Dodatkowo szczeliny są siatkowane aby utrudnić dostęp komarom i kleszczom. Spodnie z elastycznym pasem, regulowanym rzepem umożliwiają komfortowy podchód . Świetnie sprawdzają się nawet w trudnych warunkach terenowych.

Ubrania myśliwskie na polowania zbiorowe

Piękna, łowiecka tradycja, która pozwala na wspólne polowanie koła lub kół łowieckich. Po polowaniu mamy wspólną biesiadę i wspominanie przychód, kolegów którzy odeszli do krainy wiecznych łowów. Jest okazja do wymiany doświadczeń. Polowania zbiorowe są w naszym kraju bardzo popularne tak samo jak u naszych zachodnich sąsiadów i krajach skandynawskich. Łączą się z podstawowym warunkiem polowania, czyli zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom.

Bezpieczeństwo na polowaniu.

Duże nagromadzenie strzelców na małym obszarze wymaga uwagi i kontroli. Dlatego ubrania myśliwskie na polowania zbiorowe zostały stworzone z myślą o poprawie bezpieczeństwa na polowaniu. Łączą ze sobą funkcje ubrań całorocznych lub zimowych, w zależności od modelu. Ich cecha charakterystyczną jest duża powierzchnia pomarańczowych, z daleka widocznych kolorów.

Polowania zbiorowe w praktyce.

Ubrania myśliwskie na zbiorówki to albo tak jak zestaw Vantage Seeland lub Moose Hunter GTX 2.0 modele powstałe tylko w tej wersji albo wariacje modeli które występują w kolorach jednolitych, kamuflażu i pomarańczu. Największą ofertę takich ubrań posiada fińska firma Alaska, której dystrybutorem w Polsce jest sklep myśliwski dolasu.pl.

Ubrania myśliwskie w kamuflaż, czyli sztuka maskowania

Łowiectwo to sztuka podejścia zwierzęcia tak aby pozostać niezauważonym i móc oddać celny, czysty strzał. Na sukces polowania składa się wiele czynników. Część z nich zależy od samego myśliwego, jego umiejętności, znajomości łowiska, zwyczajów zwierząt. Dużo zależy od wyszkolenia strzeleckiego i kondycji broni. To co na pewno może pomóc każdemu Nemrodowi to ubrania myśliwskie w kamuflażu który zlewa się z otaczającym go krajobrazem. W Polsce mamy to szczęście, że skandynawskie kamuflaże dobrze pasują do naszych lasów i pól. Jeszcze 10-12 lat temu liczba ubrań camo nie przekraczała 10-15% ogólnej sprzedaży ciuchów myśliwskich. Obecnie, w zależności od miesiąca, jest to ponad 50%.

Nowoczesne ubrania myśliwskie.

Kamuflaż ewaluował, stając się coraz bardziej doskonały. Pierwsze mazanie na materiale zastapił amerykański MossyOak w różnych wersjach. Potem nastała era kamuflażu pixelowego zwanego inaczej digicamo. Obecnie to właśnie kamuflaż pixelowy jest najbardziej popularnym wzorem na ubraniach myśliwskich. Modele Alaska BlindTech Invisible takie jak Raptor, Extreme Lite, Superior to różne fasony ubrań charakteryzujące ciętym samym wzorem. Dzięki temu nie musimy trzymać się jednego modelu tylko możemy je dowolnie łączyć. Warto wspomnieć, że wymienione wyżej modele występują również w klasycznym, liściastym maskowaniu.

Nowoczesny kamuflaż myśliwski

Jeśli myślicie, że na polowanie zbiorowe nie ma ubrań w kamuflażu to jesteście w błędzie! Pamietajmy, że zwierzyna widzi monochromatycznie. To, że mamy jaskrawą odzież nie znaczy, że będziemy widoczni dla zwierzyny. Ubrania myśliwskie w jaskrawy kamuflaż chronią nas przed jej wzrokiem równie doskonale jak zielony czy brązowy kolor. Jesteśmy za to dużo lepiej widoczni dla naszych przyjaciół po strzelbie. Podnosimy również poziom bezpieczeństwa na polowaniu zbiorowym.

Skandynawskie ubrania myśliwskie.

Ubrania myśliwskie są w większości projektowane i robione w Skandynawii. Tam mają dużo śniegu i zimy są prawdziwe. Nie dziwi zatem, że w ofercie sklepu myśliwskiego znajdziemy również zimowy kamuflaż do polowania po białej stopie. Takie ubrania myśliwskie w polskich łowiskach świetnie nadają się na przykład do polowań na lisy.

Podsumowanie mody myśliwskiej.

Ubrania myśliwskie to temat bardzo obszerny a powyżej skupiliśmy się tylko na spodniach i kurtkach dla myśliwych. Co ważne w zestawie kupimy je zawsze taniej niż szukając oddzielnie góry i dołu. Należy pamiętać, że odzież wierzchnia to nie wszystko. Ważny jest polar, bielizna termalna, koszulki termiczne czy też coraz bardziej popularna odzież grzejąca. Do tego akcesoria ubraniowe czyli rękawiczki, czapki i szaliki myśliwskie. Szukając tych elementów ubrania wybierajcie sklep, który może zaoferować kompleksowe zaopatrzenie, ma duży wybór modeli i dostępne stany magazynowe. Kupując przez internet pamiętajcie, że towar można zawsze wymienić lub zwrócić bo nie zawsze to co na obrazku będzie nam się podobać a rozmiar jest rozmiarowy nie równy.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się