×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Paracord - czym jest i kiedy się przydaje?

Dodany dnia5 miesięcy temu
Ulubione0

Paracord, sposoby na wykorzystanie linki w terenie

Przeglądając poradniki survivalowe i różnego rodzaju filmy instruktażowe dotyczące bushcraftu, coraz częściej można natrafić na wzmianki o paracordzie. Istnieją niezliczone artykuły na jego temat, a niemal każdy z nich wskazuje go jako podstawę zestawów EDC (Everyday Carry). Jeżeli jeszcze nigdy nie słyszałeś o paracordzie, to pewnie zastanawiasz się skąd ten szum. W telegraficznym skrócie - paracord jest najmocniejszym, najbardziej uniwersalnym i najtańszym sznurkiem na rynku, którego odpowiednie wykorzystanie może oznaczać być, albo nie być w sytuacji kryzysowej.

Czym jest paracord?

Paracord, nazywany również linką 550 jest znanym od dziesięcioleci materiałem i po raz pierwszy został użyty w wojsku do produkcji spadochronów. Oznaczenie 550 odnosi się do wagi 550 funtów, którą linka może utrzymać zanim pęknie. Każda nitka paracordu składa się z 7 wewnętrznych splotów.

Oznacza to, że kiedy rozepniesz linkę, masz dodatkowe 7 splotów wplecionych razem w zewnętrzną osłonę. Choć osłabia to wytrzymałość, to zapewnia więcej sznurka do zadań, które nie wymagają pełnej siły wszystkich 7 splotów. Co ważne do produkcji paracordu wykorzystuje się nylon, który nadaje całości dodatkowej rozciągliwości.    

11 sposobów na wykorzystanie paracordu 

Jak wykorzystać paracord w dziczy i do czego może się on przydać w sytuacji kryzysowej? Sprawdź 11 ciekawych propozycji!

 1. Stwórz sobie schronienie 

  Gdy utkniesz poza cywilizacją w kiepskich warunkach pogodowych, jednym z największych priorytetów dla Ciebie będzie z pewnością zorganizowanie jakiegoś schronienia.Tak się dobrze składa, że Paracord może być używany do budowy bardzo solidnego schronienia. Możesz go użyć do przywiązania plandeki do drzewa, przykręcenia plandeki lub koca do ziemi, lub związania ze sobą gałęzi (np. przy budowaniu szałasu). Paracord może być również użyty do zabezpieczenia drzwi pozbawionych zamka. 
 2. Rozpal ognisko z prawdziwego zdarzenia 

  Jeśli jest szczególnie zimno na zewnątrz, lub jeśli trzeba gotować jedzenie i gotować wodę, trzeba będzie zbudować ogień. Paracord może być użyty do wykonania łuku w wiertarce łukowej do rozpalania ognia. Elastyczna lina ułatwi Ci poruszanie łukiem w przód i w tył. Jeśli nie masz zapałek lub innego sposobu na rozpalenie ognia, prymitywna wiertarka łukowa będzie lepszym rozwiązaniem niż próby zaprószenia ognia gołymi rękoma.
 3. Pokonaj wodę na tratwie 

  Jeśli musisz zbudować tratwę, aby wydostać się z wyspy lub wyruszyć na połów jedzenia przez wodę, paracord może być użyty do związania gałęzi razem. Wytrzymały sznurek zagwarantuje, że tratwa nie rozpadnie się podczas pływania w głębokiej wodzie. Możesz również użyć paracordu do przymocowania tratwy do drzewa, gdy jej nie używasz.
 4. Wędka z paracordu i spinacza

  Zdobycie żywności to jeden z najważniejszych warunków przetrwania w dziczy. Jeśli przyjdzie Ci walczyć o przetrwanie nad wodą, wędkowanie będzie jednym z lepszych źródeł świeżego i wartościowego jedzenia. Jak w tym przypadku wykorzystać paracord? Trochę paracordu, kij i hak z kości lub spinacza to wszystko, czego potrzebujesz, aby zrobić wędkę. Z pomocą paracordu możesz również wykonać sieć rybacką lub kosz.
 5. Pułapki na zwierzynę z wykorzystaniem paracordu

  Jeżeli nie jesteś fanem wędkarstwa, lub do najbliższej wody masz wiele kilometrów, możesz wykorzystać paracord do złowienia czegoś innego niż ryba. Paracord jest świetny do tworzenia pułapek lub sideł do polowania na dużą i małą zwierzynę. Istnieje wiele różnych rodzajów sideł i pułapek, ale prawie wszystkie z nich wymagają jakiegoś rodzaju sznurka lub linki. Jeśli polujesz na dużą zwierzynę, będziesz potrzebował paracordu, aby utrzymać zwierzę w ryzach.
 6. Zatrzymaj krwawienie

  Rany to nieodłączny element walki o przetrwanie wśród wielu czarnych scenariuszy, które mogą nam się przydarzyć. Zakładanie, że akurat nam się nic złego nie przytrafi nie jest dobrym podejściem, lepszym jest - założenie, że “w razie, co” będziemy sobie sami w stanie poradzić, nawet gdy poleje się krew. Jeśli Ty lub ktoś z twojej grupy ucierpi i nabawi się krwotoku, opaska uciskowa, może okazać się wybawieniem, a założenie jej przy pomocy paracordu jest dziecinnie proste i szybkie. Pamiętaj tylko, aby umieścić jakiś rodzaj wyściółki pod paracordem, w przeciwnym razie poszkodowana osoba może być zagrożona utratą kończyny.
 7. As w prowizorycznej apteczce

  Opaska uciskowa są tylko jeden z wielu sposób wykorzystania paracordu do niesienia pierwszej pomocy medycznej. Można go również użyć do wykonania temblaka w przypadku zranienia ręki, nadgarstka lub ramienia. Zwinięta koszula lub ręcznik i paracord mogą przymocować zranioną kończynę do ciała, aby zapobiec dalszym urazom. Dodatkowo paracord może być również użyty do zrobienia szyny na nogę. Możesz użyć kilku pasm paracordu do przymocowania dwóch gałęzi do nogi, aby utrzymać ją prosto. A jeśli ktoś ma ranę, ale nie masz żadnej taśmy, paracord może być użyty do zabezpieczenia bandaża do rany.
 8. Zrób nosze

  Użyj paracordu do zrobienia noszy, aby przenieść rannego lub dziecko, które nie może nadążyć. Po prostu zwiąż kilka gałęzi razem, aby zrobić nosze i użyj sznurka, aby ciągnąć nosze podczas marszu.
 9. Wskaż drogę i chroń się przed intruzami

  Paracord może być używany do tworzenia ogrodzeń wokół obozu, które zagwarantują CI bezpieczną strefę wewnątrz obwodu. Możesz do niego przymocować puste puszki lub dzwonek by stworzyć prowizoryczny system alarmowy. Jeśli człowiek lub zwierzę przekroczy linkę, będziesz miał szansę przygotować się na intruza.
 10. Suchą stopą przez mokradła, kałuże i śnieg

  Szykuje się spacer przez tereny podmokłe lub kałuże? Użyj paracordu do przywiązania plastikowych toreb wokół butów, aby utrzymać je w suchości, gdy idziesz przez śnieg i deszcz. Musisz zrobić co możesz, aby utrzymać stopy suche przez cały czas. Możesz również użyć paracordu do zabezpieczenia worka na śmieci, który nosisz jako poncho. Dzięki temu poncho będzie dobrze przylegać do ciała i nie dopuści do przedostania się deszczu do środka.
 11. Noś więcej mniejszym wysiłkiem

  Jeśli nie masz plecaka lub twój plecak jest pełny, możesz użyć paracordu do przywiązania rzeczy do ciała lub już noszonych pakunków. Możesz użyć jednego pasma paracordu do przywiązania latarki lub innego sprzętu, który często potrzebujesz, do szlufki na pasie lub haczyka na plecaku.

Paracord może być użyty na wiele sposobów, z których wiele może uratować Ci życie. Nawet jeśli paracord nie uratuje Ci życia, może sprawić, że życie podczas katastrofy będzie o wiele łatwiejsze. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Jest tak lekki i łatwy do spakowania, że nie ma powodu, aby nie mieć paracordu w swoim zestawie EDC. 

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się