×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Pierwszy nóż myśliwski - noże o stałej klindze vs składane

Nóż myśliwski na polowanie

Nóż jest elementem obowiązkowego wyposażenia myśliwego, tak jak latarka czy lornetka. Solidny nóż myśliwski służy nie tylko do patroszenia zwierzyny, czy też jej skórowania ale jest również narzędziem w drobnych pracach w łowisku, pomaga przy posiłku na ambonie czy też po prostu tnie gałęzie

Podstawowy podział noży myśliwskich to noże o stałej klindze i noże składane.

Noże myśliwskie o stałej klindze są bardziej wytrzymałe, zwykle dłuższe przez co zajmują więcej miejsca i przechowywane są w pochwach przytoczonych najczęściej do pasa.

Z doświadczeń naszego sklepu myśliwskiego wiemy, że jest to rodzaj noża najczęściej wybierany przez myśliwych. Taki nóż bardzo dobrze nadaje się nie tylko do skórowania i patroszenia zwierzyny ale świetnie sprawdzi się również jako narzędzie. Wybierając nóż do patroszenia pamietajmy, że nie może być on za długi i dobrze żeby miał tzw. hookblade, który ułatwia patroszenie i zabezpiecza przed uwolnieniem treści żołądka przy patroszeniu. Długość ostrza takiego noża myśliwskiego powinna wahać się od 9 do 12 cm. Pamietajmy, że oczywiście na filmach traperzy noszą wielkie noże do pół uda natomiast w praktyce takie noże są mało praktyczne i nie sprawdzą się w naszych łowiskach.

Kolejnym elementem na który należy zwracać uwagę jest rodzaj stali. Nasz sklep poleca noże wykonane ze stali nierdzewnej, jako te o które można zdecydowanie mniej dbać. Noże ze stali węglowej wymagają starannej konserwacji, czyszczenia i pokrywania ostrza oliwą, aby chronić je przed nalotem rdzy. Kupując nóż myśliwski należy również zwrócić uwagę na twardość stali z której zostało wykonane ostrze. Przeważnie noże myśliwskie posiadają ostrza o twardości 54-56 HRC w skali Rockwella. Najlepsze, europejskie noże osiągają twardość rzędu 59 HRC a wyśmienite noże japońskie mogą mieć twardość 67 HRC.

Nóż Marttiini Lynx 129

Kolejnym elementem na który musimy zwrócić uwagę jest chwyt rękojeści. Oczywiście najpiękniejsze są drewniane chwyty, szczególnie te pięknie zdobione i wykonane z twardych, rzadkich gatunków drzewa. Jeśli jednak kupujecie nóż na polowanie i istnieje duże prawdopodobieństwo że go prędzej lub później zgubicie lepiej poszukać noża z rękojeścią epoksydową.

Po pierwsze często są one wykonywane w jaskrawych kolorach, co pomaga znaleźć nóż na ciemnym podłożu, po drugie są twarde, wytrzymałe i zapewniają pewny chwyt nawet jeśli mamy brudną rękę. Tutaj szeroką paletę modeli do wyboru prezentuje skandynawska EKA, która jest oczywiście w ofercie naszego sklepu myśliwskiego. Jeśli jednak szukacie czegoś bardziej eleganckiego to kolekcja noży Marttiini na pewno zaspokoi Wasze oczekiwania.

Druga grupa noże to myśliwskie noże składane, ceniony przez nemrodów z powodu małej ilości miejsca, które zajmują oraz ich wielofunkcyjności. Znajdziemy tutaj modele o długości ostrza od 7 do 11 cm, z funkcjami blokady, wykonane z podanego rodzaju stali jak noże ze stałym ostrzem.

Nóż Eka Swede 10 czarny

Należy pamietać, że nóż składany wymaga dokładniejszej konserwacji, bowiem farba lub patrochy mogą również dostać się do mechanizmu odpowiadającego za składanie noża, tak więc te zakamarki wymagają również solidnego czyszczenia. Sam chwyt rękojeści może być wykonany z takich samych materiałów jak w przypadku noża ze stałym ostrzem.
Ciekawostką wśród noży składanych są modele z dwoma rodzajami ostrzy, takie jak np Eka Swingblade, gdzie jedno ostrze jest dedykowanie do patroszenia i skórowania a drugie do typowych prac gospodarskich.

Reasumując nóż myśliwski powinniśmy dobierać tak aby był naszym przedłużeniem ręki podczas prac w łowisku. I z doświadczenia wiemy, że jeśli jakiś nóż spełnia nasze oczekiwania, dobrze się nam nim pracuje, to dobrze jest posiadać dwa takie noże, jeden przy pasku a drugi w plecaku, który zabieramy na polowanie. Na pewno okaże się, że ten drugi nóż myśliwski będzie nam potrzebny.

Darz Bór!

Autor artykułu: Maciej Pieniążek

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się