×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego u myśliwych

Dodany dnia1 Rok temu Przez
Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych

Zegarki Kenys

W Polskim Związku Łowieckim zrzeszonych jest blisko 123 tysiące myśliwych, a każdego roku przybywa około 4 tysiące nowych. Prawie 97% stanowią mężczyźni, choć w ostatnich 7 latach liczba polujących kobiet wzrosła dwukrotnie. Średnia wieku myśliwych w naszym kraju wynosi 52 lata. Jest to wiek szczególnie narażony na choroby układu sercowo-naczyniowego...

Choroby układu krążenia stanowią w Polsce główną przyczynę zgonów, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że z powodu zawału serca umiera codziennie w naszym kraju około 100 osób, a ogółem choroby układu krążenia są przyczyną prawie 500 zgonów każdego dnia. Najczęstszymi chorobami układu są zawał serca, udar mózgu oraz nadciśnienie tętnicze, nazywane przez lekarzy cichym zabójcą.

Do głównych czynników ryzyka wywołujących choroby sercowo-naczyniowe można zaliczyć:

  • palenie tytoniu,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • wysokie stężenie cholesterolu we krwi, będące czynnikami bezpośrednio związanymi z indywidualnym stylem życia,
  • zwyczajami żywieniowymi
  • poziomem aktywności fizycznej.

Do pozostałych czynników zalicza się

  • nadwagę i otyłość (szczególnie groźna jest postać brzuszna otyłości – typu męskiego, w której tłuszcz odkłada się w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej),
  • cukrzycę,
  • nadmierne spożycie alkoholu
  • stres.

Wszystko pod kontrolą

Wiele czynników wywołujących choroby krążenia może zostać zmniejszonych nie tylko po przez zmianę stylu życia i zapewnienie systematycznej aktywności fizycznej, ale również przez regularną kontrolę ciśnienia tętniczego krwi oraz rytmu zatokowego serca. Pomiary i samokontrola wykonywana w domu pozwalają nie tylko skuteczniej kontrolować wartości ciśnienia, ale również w przypadku osób zażywających leki na nadciśnienie i/lub serce monitorować ich skuteczność. Wobec niezwykle szybkiego tempa rozwoju technologicznego i zwiększającej się dostępności najnowszych urządzeń do samokontroli, monitorowanie parametrów sercowo-naczyniowych jest coraz prostsze.

Nie tylko dla sportowców

Najnowszym rozwiązaniem technologicznym są inteligentne zegarki z funkcją monitorowania EKG i rytmu serca, pomiarem ciśnienia tętniczego oraz natlenienia krwi. Polecane są nie tylko dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, ale również dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swój stan zdrowia. Mogą pomagać w stałym monitorowaniu stanu zdrowia osobom mającym problemy z układem krwionośnym, takimi jak choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa), zaburzenia rytmu i/lub nadciśnienie tętnicze.
Inteligentny zegarek jest produktem zaawansowanym technologicznie. Oprócz tego, że jest zwykłym smartwatchem, posiada możliwość dokonania pomiaru ciśnienia, tętna i tlenu we krwi, a także wykonania zapisu EKG.

Zegarek Kenys

W łączności z lekarzem

Monitorowanie funkcji zdrowotnych wymaga współpracy ze smartfonem. Zegarki EKG mogą współpracować zarówno ze smartfonami z systemem operacyjnym Android, jak również z systemem operacyjnym iOS. Do poprawnego działania wymagana jest instalacja odpowiedniej aplikacji w telefonie, za pomocą której inteligentny zegarek EKG komunikuje się ze smartfonem i przesyła zarejestrowane dane w celu interpretacji i archiwizacji. Dzięki temu użytkownik zegarka może pokazać lub przesłać zarejestrowane dane do swojego lekarza.


Głównymi funkcjami zegarków EKG jest zapis elektrokardiogramu, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar rytmu serca, pomiar natlenienia krwi oraz monitor snu. W przypadku zaburzeń rytmu serca użytkownik ma możliwość włączenia automatycznego stałego trybu monitorowania rytmu. Zegarki w zależności od wersji wyposażone są w dwie lub cztery elektrody EKG. Zapis przekazywany jest w czasie rzeczywistym do aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Dzięki temu użytkownik ma możliwość archiwizacji wyników pomiarów, drukowania, udostępniania i odtworzenia przebiegu zapisu EKG.

Pomiar ciśnienia tętniczego, tętna oraz poziom tlenu we krwi odbywa się na zasadzie optycznej. Niektóre wersje zegarków wyposażone są w funkcję kalibracji ciśnienia z ciśnieniomierzem zewnętrznym, dzięki czemu pomiary mogą być dokładniejsze.

Jak się spało?

Oprócz monitorowania układu krążenia zegarki EKG pozwalają również monitorować długość i jakość snu. Urządzenie rejestruje i wyświetla całkowity czas snu oraz jakość snu w postaci ilości godzin snu głębokiego, płytkiego oraz ilości wybudzeń podczas nocy. Monitorowanie trwa od godziny 22:00 dnia pierwszego do godziny 8:00 dnia następnego. Dane są wyświetlane po godzinie 8:00. Bardzo przydatną funkcją niektórych modeli zegarków EKG jest możliwość ustawienia przypomnień o konieczności przyjęcia leków, piciu oraz ruchu.

Przyjazna technologia

Zegarki EKG posiadają również wiele funkcji przydatnych na co dzień. Po połączeniu z telefonem na ekranie zegarka mogą wyświetlać się informacje o połączeniu przychodzącym, wiadomości SMS oraz z komunikatorów i aplikacji społecznościowych. Wyboru powiadomień użytkownik może dokonać w aplikacji zainstalowanej w telefonie. Wersje klasy premium dają użytkownikowi również możliwość odbierania i wykonywania połączeń. Wyposażone są w mikrofon, głośnik oraz niezbędny interfejs do obsługi połączeń głosowych.
Motywatory aktywności

Wszystkie zegarki EKG rejestrują dane dotyczące aktywności fizycznej użytkownika (ilość kroków, przebyty dystans, ilość spalonych kalorii) i przekazują je w czasie rzeczywistym do aplikacji w telefonie. Posiadają również wbudowane aplikacje sportowe. Ich rodzaj i ilość zależy od typu zegarka, ale najpopularniejszymi są aplikacje do biegania, chodzenia, wspinania, jazdy na rowerze, oraz pływania w przypadku smartwatchy wodoodpornych klasy IP68.

Proste w obsłudze

Smartwatche EKG stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród osób aktywnych fizycznie, jak i osób, które chcą skontrolować swoje tętno, ciśnienie oraz wykonać zapis EKG w dowolnym momencie. Ich obsługa jest tak prosta, że z powodzeniem mogą być używane przez osoby starsze.
Należy jednak pamiętać, że zegarek jest wrażliwy na poprawność użytkowania. Podczas pomiaru nie należy mówić i ruszać się.

Pomiary nie mogą być podstawą jakiejkolwiek diagnostyki medycznej, ale mogą zasygnalizować pewne nieprawidłowości i spowodować wcześniejsze zgłoszenie się do lekarza. A w konsekwencji moga przyczynić się do wykonania niezbędnych badań lekarskich na profesjonalnym sprzęcie medycznym.

Autor artykułu: Janusz Górnewicz

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się