×
Cliquez pour plus de produits.
Aucun produit n'a été trouvé.

Kultura łowiecka

Jest to nic innego jak całokształt duchowego jak i materialnego dorobku wszystkich pokoleń myśliwych. Trzeba pamietać, że na całość składa się sporo elementów, które postaramy się omówić. Kultura łowiecka to swoisty strój łowiecki, język, trofeistyka, zwyczaje, etyka i malarstwo oraz kuchnia myśliwska. Wszystkie te elementy wywarły wielki wpływ na nasze, polskie dzieje, historię i sztukę. Bo przecież nie sposób nie wspomnieć o tym, że łowiectwo jest mocno związane z naszym bytem. Człowiek polował od zawsze, a ślady, które to potwierdzają można odnaleźć na całym świecie. Poczytać możecie o tym na naszym blogu i odnaleźć różne typy myślistwa.

Historia i kultura łowiecka

Już w dawnych latach, ludzie pierwotni upamiętniali swe myśliwskie wyprawy np. malując je na skałach w grotach, których zamieszkiwali. Także i obecnych czasach wielu artystów malowało i maluje sceny łowieckie. Warto tu wspomnieć o przepięknych obrazach Juliusza i Wojciecha Kossaków. Znamy piękne dzieła Juliana Fałata i Józefa Chełmońskiego, czy znanego z ilustracji w „Łowcu Polskim” Stanisława Rozwadowskiego. Historia myślistwa została pokazana na wielu znanych obrazach. Sceny z polowań i kultura łowiecka nieodzownie się ze sobą łączą. 

Literatura i łowiectwo

Kultura łowiecka to także literatura. Któż nas nie zna przepięknych opisów polowań zawartych w „Krzyżakach” lub w „Pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. W szkole podstawowej czytamy fragmenty epopei łowieckich z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Bo tak naprawdę łowiectwo było i jest czymś normalnym i codziennym. To dzisiaj uważane jest za fanaberię przez oderwanych od rzeczywistości oszołomów, którzy nie do końca ogarniają rzeczywistość. Należy oczywiście pamiętać, że w obecnych czasach, gdzie człowiek mocno ingeruje w środowisko naturalne, nie da się inaczej niż przez polowania ograniczać niektórych gatunków zwierząt. Ważna jest przy tym oczywiście etyka myśliwska. Ale wróćmy jeszcze do tematu kultura łowiecka.

Język polski i kultura łowiecka

Myśliwi i historia łowiectwa to także specyficzny, a raczej specjalistyczny język. Język, który ma ponad cztery tysiące terminów, co jest fenomenem na skalę światową zarówno pod względem bogactwa, jak i żywotności. Wiele z tych określeń przeszło również do naszego ojczystego języka, chociażby w przysłowiach: „Wyrwał się jak filip z konopii” czy też „Wąs na łokieć, a serce jak u zająca”. Niestety pojęcia o tym nie mają ci którzy łowiectwa ani nie rozumieją a bezmyślnie krytykują. Dobrze jest wiedzieć czym jest kultura łowiecka i etyka myśliwska aby móc ją krytykować. Czym innym jest wprowadzanie do języka zwrotów rodzaju "ministra" a czym innym operowanie historycznym i bogatym słownictwem, które stanowi nasze dziedzictwo kulturowe. 

Muzyka i polowanie

Omawiając pojęcie kultura łowiecka należy także wspomnieć o muzyce. I nie mówię tu o sygnałach łowieckich, ale właśnie o muzyce. W okresie renesansu czy baroku tworzono specjalne kompozycje z motywami łowieckimi granymi na rogach. Powstawały opery, symfonie, kantaty, a także pieśni myśliwskie. Ich twórcami myli najwybitniejsi kompozytorzy, chociażby Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart czy Joseph Haydn. Arie myśliwskie znajdziemy również wśród polskich kompozytorów np. w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki, a także w „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” Karola Kurpińskiego.  To także nasza historia i nieodłączny element polskości. Tylko te trzy przykłady udowadniają jak wielki wpływ wywarło historia myślistwa,  łowiectwo i kultura łowiecka na naszą kulturę i tradycje.  Łowiectwo bowiem, to nie tylko hobby czy sposób na spędzanie wolnego czasu i relaksu na świeżym powietrzu. Łowiectwo to coś znacznie więcej.

Laisser un commentaire
Laisser une réponse
Veuillez vous connecter pour poster un commentaire.
Menu
Paramètres

Créez un compte gratuit pour sauvegarder les articles aimés.

S'inscrire

Please sign in first.

Connexion