×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Różne typy myślistwa

Dodany dnia10 miesięcy temu
Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych

W Polsce dopuszczone jest tylko i wyłącznie polowanie z bronią palną i odłów drapieżników łowieckich i inwazyjnych gatunków obcych w pułapki żywołowne. Oczywiście nas interesują najbardziej różne typy myślistwa. Jeśli przyjrzymy się historii łowiectwa i obecnym rodzajom polowań znajdziemy różne typy łowiectwa. W naszym kraju jest to dokładnie podzielone i obowiązują zasady ujęte w ramach prawnych.

Różne typy myślistwa i grupy polowań.

Podstawowy jak wiemy rodzaj polowań to oczywiście polowania z bronią.  Można je podzielić na kilka grup: Pierwsze z nich to polowania indywidualne na zwierzynę grubą, gdzie używamy do łowów broni kulowej o lufach gwintowanych.  Możemy też co obecnie odchodzi w zapomnienie, przeprowadzić polowanie z bronią gładkolufową. Wtedy w bokach, dubeltówkach lub kniejówki wykorzystujemy kule czyli breneki. Łowy te polegają na przemierzaniu terenu w poszukiwaniu odpowiedniej, wpisanej w druk upoważnienia do wykonywania polowania zwierzyny. Wśród różne typy myślistwa jest to tak zwany podchód. Jeden z różnych typy łowiectwa. Pamiętajmy, że do pochodu najlepsze są całoroczne komplety myśliwskie. Ważnym jest aby podczas poruszania się w obwodzie łowieckim stosować się do kilku zasad, które znacząco wpłyną na nasz sukces.

Zasady i różne typy łowiectwa.

Po pierwsze zawsze należy poruszać się pod wiatr, tak aby zwierz nas nie wyczuł.  Pamiętajmy, że wiatr może kręcić. Po drugie powinniśmy starać się poruszać wzdłuż zadrzewień i zakrzaczeń czy zarośniętych miedz. Ważnym też jest odpowiednie maskowanie. Pamiętajmy, że najlepsze są komplety myśliwskie w kamuflażu. Rzecz jasna musimy poruszać się po cichu, pamiętając, że większość zwierzyny ma doskonały węch i słuch. Sklep myśliwski dolasu.pl posiada szereg ubrania myśliwskie które nie szeleszczą przy poruszaniu się. Świetnie nadają się one na polowanie z podchodu i różne typy myślistwa możemy zastosować.  Pamiętajmy, że podczas każdego polowania należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa i etyka myśliwska musi być zachowana. 

Polowania z czatowni.

Do polowań indywidualnych na zwierzynę grubą zaliczyć również należy łowy z różnego rodzaju czatowni.  Rozróżniamy stanowiska naziemne czy też umieszczonych na wysokościach czyli  popularne zwyżki. Do tego oczywiście zaliczają się wysiadki i ambony myśliwskie. Łowy te polegają na zajęciu miejsca w czatowni i oczekiwaniu na zwierza. Wtedy równie ważny jest wiatr. W zimie musimy pamietać o odpowiednim ubraniu. Różne typy myślistwa w ziemie mają tą samą cechę wspólną. Musimy pamiętać o ciepłym ubraniu. Możemy zastosować odzież grzejąca. Oczywiście najczęściej ubieramy zimowe komplety myśliwskie. Wtedy nawet podczas długiej zasiadki mamy pewność że nie zmarźniemy. 

Różne typy myślistwa, czyli polowania zbiorowe.

W naszym kraju najczęściej spotykamy polowania zbiorowe na zwierzynę grubą. Zaczynają się jesienią zwykle na początku października i kończą się w połowie stycznia. Oczywiście polujemy tylko od wschodu do zachodu słońca. Tutaj także używamy broni kulowej o lufach gwintowanych lub gładkolufowej z amunicją kulową. Łowy te polegają na wypłaszaniu zwierzyny przez naganiaczy i psy. Różne typy łowiectwa mają jak widać różne oblicza. Wypłaszanie odbywa się na ustawioną w lesie linię myśliwych lub na myśliwych, którzy zajęli stanowiska na specjalnie do tego celu przygotowanych zwyżkach. Rodzajem takiego polowania jest też polowanie metodą szwedzką

Polowanie indywidulane na zwierzynę drobną.

W tym przypadku używa się broni gładkolufowej czyli popularnych dubeltówek i amunicji śrutowej. Łowy te polegają na oczekiwaniu lub przemierzaniu terenu i strzelania do ptaki łowne. W przypadku polowań na ptactwo, ważnym jest aby towarzyszył nam w tych łowach wyszkolony do tego typu polowań pies. Bardzo często są to psy legawe, czyli psy wystawiające ptactwo. Przeczesują one teren i wyczuwszy: bażanty, kuropatwy wystawiają ptactwo. Zatrzymując się w miejscu z wyprężonych ogonem i uniesiona jedną z przednich łap. Myśliwy widząc zamarłego w bezruchu czworonoga podchodzi do niego i podaje komendę daj lub naprzód. Pies rusza i wypłasza ptactwo, reszta zależy już tylko od celnego oka łowcy. Różne typy myślistwa to polowanie zbiorowe na zwierzynę drobną tak jak na zwierzynę grubą polega na wypłaszaniu przez nagankę zajęcy, lisów czy bażantów czy innego ptactwa na ustawioną w polach czy zakrzaczeniach linię myśliwych. 

Indywidualne różne typy myślistwa

Do polowań indywidualnych zarówno na zwierzynę grubą jak i drapieżniki: lisy, borsuki czy inwazyjne gatunki obce należy również zaliczyć polowania przy nęciskach. Tego typu łowy są niczym innym jak łowami indywidualnymi. Tam myśliwy oczekuje na zwierza w naziemnej lub nadziemnej czatowni. W przypadku lisów i innych drapieżników można jeszcze wyróżnić polowania ze specjalnie do tego typu łowów wyszkolonymi psami – norowcami. Jamniki, jagteriery lub foksteriery wypłaszają wtedy z nor i stogów zamieszkałe w drapieżniki. 

Traperstwo jako rodzaj polowania.

Traperstwo czyli ustawianie pułapek żywołownych to nic innego jak chwytanie drapieżników łowieckich i inwazyjnych gatunków obcych w specjalne pułapki ustawiane na przejściach tych zwierząt, lub w miejscach chętnie przez nie odwiedzanych. W celu schwytania, należy najpierw wytypować odpowiednie miejsce, ustawić tam pułapkę żywołowną i umieścić w niej przynętę. Najczęściej jest to kurze jajo, kawałek mięsa lub ryby, owoce lub inne. Co ważne po ustawieniu pułapek zobowiązani jesteśmy do ich codziennego kontrolowania. Gdy uda nam się schwytać zwierzę należy jak najszybciej dokonać jego uśmiercenia. 

Podsumowanie różne typy łowiectwa

Każdy z wyżej wymienionych typów polowań ma zarówno wady jak i zalety. Oczywiście trudno dokładnie je określić gdyż każdy z myśliwych może niedogodność uznaną przeze mnie za wadę uznać zaletą i odwrotnie. Wszystkie jednak typy łowów wymagają odpowiedniego przygotowania, wyszkolenia i sprzętu, a zatem wydatkowania bardzo często nie małych środków finansowych, co ogólnie należy uznać za pewną niedogodność naszej, łowieckiej pasji. 

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się