×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Ambony myśliwskie

Istnieją dwa podstawowe rodzaje polowań indywidualnych. Pierwsze z nich to polowanie z podchodu a drugie to polowanie z zasiadki. I do tego właśnie potrzebne są ambony myśliwskie albo zwyżki myśliwskie. Oczywiście nie możemy zapomnieć o coraz bardziej popularnych polowaniach metodą szwedzką. Te polowania to polowanie zbiorowe z wykorzystaniem zwyżek lub ambonek. My jednak skupimy się na urządzeniach klasycznych. Podstawowe jej zadania to sprawić aby myśliwy pozostał niezauważony przez zwierzęta. Do tego ograniczyć zapach człowieka i jego rozprzestrzenianie. Możemy też wykorzystać specjalistyczną odzież myśliwska. Ostatnia z cech to ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Głównie dotyczy to deszczu i wiatru.

Ambona myśliwska i jej podstawowe cechy

Oczywiście podstawową cechą ważną dla myśliwego jest prawidłowe usytuowanie stanowiska. Możemy ustawić ją na ścianie lasu gdzie dobrze wkomponuje się w krajobraz. Dobrą lokalizacją są też przesmyki i uprawy leśne. Odległość od miejsca spodziewanego wyjścia zwierzyny powinna wynosić od 50 do 120 metrów. Pamietajmy jeszcze o dwóch aspektach. Pierwszy to wiatr a drugi usytuowanie księżyca. Najlepiej gdy świeci od tyłu lub z boku ambony. Do tego ważna jest solidna i bezpieczna konstrukcja, która będzie ułatwiała myśliwemu korzystanie z urządzenia łowieckiego. Dotyczy to schodów i umocowania ambony. Okna lub szczeliny obserwacyjne zwyżka myśliwska jak i ambona powinna mieć na minimum trzy kierunki świata. Ci którzy mają za sobą długie i wielogodzinne siedzenie na wiedzą że wygodne siedzenie to podstawa.  Kolejnym ważnym aspektem jest bezszelestną i poprawnie zrobiona ścieżka dojścia. Jest ważniejsza niż nieszeleszczące ubrania myśliwskie.

Ambony myśliwskie i zwyżki myśliwskie a ich rodzaje

Tutaj posłużymy się książką p. Antoniego Przybylskiego Ambony Myśliwskie, która oczywiście jest dostępna w naszym sklepie dla myśliwych dolasu.pl. Podział ambon w zależności od konstrukcji to:

  • modele słupowe które są najczęściej budowane i najbardziej popularne. Kosz  jest montowany bezpośrednio na słupach
  • modele z podstawą, gdzie słupy stanowią podstawę na której montowany jest kosz ambony
  • zwyżki myśliwskie czyli lekkie urządzenia wolno stojące, czasami opierane o drzewa

My z naszego doświadczenia wiemy, że ambony myśliwskie mogą być zadaszone lub odkryte. Te ostatnie często wykorzystywane są do polowań w okresie wiosny i lata. Dotyczy to głownie polowań na zwierzynę grubą i polowań na lisy. Zwyżki myśliwskie są czasami nazywane ambona drabinowa.

Jak budować ambony myśliwskie

Takie konstrukcje myśliwskie najlepiej budować z drzewa iglastego. Oczywiście musimy pamiętać, że nie należy budować ambon i zwyżki myśliwskie z mokrego drewna. Przy czym czas sezonowania i suszenia drewna powinien wynosić przynajmniej pół roku. Jak wiadomo suche drewno jest lżejsze i łatwiejsze zarówno w transporcie jak i ustawianiu. Najważniejszym elementem jest kosz. Jego wymiar będzie się różnił w zależności od tego czy robimy ambonę jedno czy dwuosobową. Minimalny wymiar kosza przy podłodze to 110 cm na 110 cm a dwuosobowej to 130 cm na 140 cm. Abyśmy mogli wygodnie i cicho poruszać się w ambonie jej wysokość nie powinna być mniejsza niż 180cm. Szerokość wejścia do kosza z drabiny to 60-70 cm. Otwory strzelnicze budujemy tak aby zmieściła się w nich broń z lunetą i można było wykonać prawidłowy skład. Dlatego ich wysokość to 30 cm do 35 cm. Umiejscowienie otworów strzelniczych nad podłogą to wysokość około 110 cm.

Drabina i ambona

To dość ważny element wyposażenia ambony myśliwskie i na pewno najwrażliwszy. Ma też kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwo podczas polowania. Pamiętajmy, że wchodzimy na ambonę czy zwyżkę najczęściej z plecakiem i bronią. To dodatkowo zwiększa nasz ciężar. Kąt ustawienia drabiny nie powinien być większy niż 70 stopni. Najwrażliwsze w drabinie są pierwszy stopień od dołu oraz drugi i trzeci stopień od góry. pamiętajmy aby te szczeble dodatkowo wzmocnić. Rozstaw szczebli w drabinie powinien wynosić od 30 cm do 35 cm. Drabinę oczywiście mocujemy w dwóch punktach ale jednocześnie nie możemy zapominać o usztywnieniu krzyżulcami. Dla poprawy bezpieczeństwa należy pamiętać o zamontowaniu poręczy a już na pewno uchwytu przy koszu ambony. Pamiętajmy, że wchodzimy zwykle w ciemnościach i dobrym rozwiązaniem jest latarka czołowa.

Jak postawić ambonę lub zwyżkę

Najczęściej ambony myśliwskie wstawiamy w wykopane wcześniej doły. Pamietajmy o odpowiednim zabezpieczeniu drewna, które będzie wkopane w ziemię. Dół w który wkładamy słupy ambony powinny mieć metr głębokości. Aby łatwiej wypoziomować ambonę dolne deski usztywniające powinny być przybite równolegle do kosza. To znacznie ułatwi nam wypoziomowanie ambony myśliwskie. To samo dotyczy zwyżki myśliwskie. Przy stawianiu konstrukcji nie zapomnijmy o poprawnym wytyczeniu ścieżki dojścia do ambony. Pamietajmy, że do i z ambona będziemy iść po ciemku. Należy usunąć z drogi wszystkie suche gałęzie i przyciąć przeszkadzające fragmenty drzew. Czyszczenie ścieżki należy powtarzać dwa razy w roku. Najlepiej robić to na wiosnę oraz przed jesienno-zimowym sezonem polowań.

Zwyżki myśliwskie

Z definicji to lekkie  i przenośne konstrukcje, które ustawiamy w zależności od potrzeb. Możemy nimi manewrować przygotowując polowanie metodą szwedzką albo ustawić je tak aby chronić uprawy i mieć je przygotowane do polowania na dziki. Wyróżniamy dwa rodzaje zwyżek. Pierwsze z nich to urządzenia wolnostojące a drugie to zwyżki myśliwskie opierane o drzewo. Korzystając ze zwyżek myśliwskich pamietajmy o środkach na komary, jesteśmy bowiem całkowicie odsłonięci. Zwyżka to tak naprawdę drabina z siedziskiem. Pamiętajmy, że tak jak w przypadku ambony myśliwskie kąt oparcia drabiny powinien wynosić około 70 stopni. Wtedy bezpieczenie i wygodnie będziemy wchodzić zarówno używając kalosze myśliwskie jak i również buty trekkingowe.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się