×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Jak dbać o buty trekkingowe

Jak dbać o buty trekkingowe? Buty trekkingowe jak każdy rodzaj obuwia i sprzętu będą nam służyć długo. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić aby tak było. Jak dbać o buty trekkingowe aby wytrzymały kilka dobrych sezonów? To wbrew pozorom dość prosta sprawa. Dlaczego więc jest tak często zaniedbywana? Niestety większość ludzi a nawet myśliwych nie zadaje sobie pytania jak dbać o buty myśliwskie. Po powrocie z trekkingu czy polowania wrzucamy je do szafy. To samo dotyczy często odzież myśliwska. Dobrze jeśli zdążą wyschnąć. Takie traktowanie nie sprzyja długowieczności butów trekkingowych i żadnemu sprzętowi turystycznemu.

Jak dbać o buty trekkingowe na codzień?

Chodzimy po różnym terenie. Buty są mokre albo zakurzone. Mogą być całe w glinie lub błocie. Pierwszym naszym działaniem po powrocie z trekkingu lub łowiska jest wyczyszczenie butów. Nie ma znaczenia czy polowaliśmy na ptaki łowne czy też staliśmy na błotnistych duktach w lesie. Jak dbać o buty trekkingowe? Buty należy oczywiście wyczyścić. Aby to zrobić najpierw wyciągamy sznurówki. Myjemy je tak jak i buty, czyli w letniej wodzie z dodatkiem mydła. Nie stosujemy detergentów. Za pomocą dowolnego narzędzia delikatnie usuwamy błoto z rowków podeszwy, myjemy całą cholewkę buta trekkingowego. Następnie wyciągamy wkładkę z buta. Zarówno wkładkę jak i but pozostawiamy w suchym i przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Jeśli buty przemokły całkowicie stosujemy sposób babci i wkładamy do środka gazety.

Jak dbać o buty myśliwskie, czyli impregnacja i pielęgnacja

Pamietajmy, żeby proces suszenia przebiegał naturalnie. Nie stosujemy suszarek ani dmuchaw. Nie stawiamy też butów przy ani na grzejnikach. Po pierwsze wysusza to skórę a po drugie może doprowadzić do popękania klejonych miejsc. Gdy mamy już suchy but pora przystąpić do jego pielęgnacji. Jak dbać o buty trekkingowe to dość ważne zagadnienie, szczególnie dla piechurów. Cała metoda pielęgnacji butów myśliwskich polega na zadbaniu o odpowiednie nawilżenie i pielęgnację skóry. Nie zależy to również od rodzaju skóry. Potem należy oczywiście pamiętać o impregnacji butów. To początek odpowiedzi na pytanie jak dbać o buty trekkingowe.

Buty ze skóry licowej.

To jeden z najczęściej spotykanych rodzajów butów trekkingowych. Dlatego pytanie jak dbać o buty trekkingowe pozostaje tu jak najbardziej aktualny. Aby się do tego dobrze przygotować musimy sięgnąć do akcesoriów do butów. To jakie z nich zastosujemy, zależy od materiału z jakiego but został wykonany. Jeśli chodzi o skórę licową, dla ułatwienia powiemy, że to ta lśniąca to robimy to tak. Na suchą powierzchnie cholewki nanosimy za pomocą szmatki krem lub wosk i rozprowadzamy po powierzchni. Kolistymi ruchami wcieramy substancję w cholewkę. Nie polerujemy, na tą czynność przyjdzie czas następnego dnia. Zostawiamy buty aby preparat dobrze się wchłonął. Następnego dnia przystępujemy do polerowania powierzchni buta. I mamy odpowiedź na pytanie jak dbać o buty trekkingowe.

Buty ze skóry nubukowej i tworzyw sztucznych

Razem ze wzrostem ilości technologii stosowanej przy produkcji butów myśliwskich i trekkingowych zwiększa się rodzaj stosowanych materiałów. Może to być zamsz, mogą to być różne rodzaje plastików i tworzyw. Jak dbać o buty myśliwskie z kubku? A jak dbać o buty trekkingowe z tworzywa i cordury? Odpowiedz na to pytanie jest prosta. W takim sam sposób. Preparaty i akcesoria do butów tego typu są zwykle w sprayu. Najpierw należy wstrząsnąć opakowaniem kilka razy. Na czysty i suchy but rozpylamy substancję z odległości około 15 cm. Robimy to płynnym ruchem, tak aby substancja została rozpylona na całej powierzchni. Czekamy około 10 minut aby impregnat się wchłonął. Potem powtarzamy zabieg raz jeszcze i odstawiamy buty. Pamietajmy, że lepiej robić to w garażu, na balkonie lub świeżym powietrzu.

Jak dbać o buty trekkingowe z membraną

W przypadku butów jest trochę inaczej niż w przypadku kompletów ubrań z membraną. Jeśli chodzi o ubrania należy podchodzić do tematu z ostrożnością, którą opiszemy w kolejnym artykule naszego blogu. Membrana w butach trekkingowych nie wymaga specjalnego traktowania. Zwykle jest wprasowana w materiał i nie da się jej wyjąć. Po prostu schnie razem z butami po odstawieniu ich w suche i przewiewne miejsce. Dobrze jest oczywiście, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu wyczyścić buty w środku. To samo dotyczy wkładek, które powinnismy wyciągać i od czasu do czasu czyścić letnią wodą z mydłem.

Jak dbać o buty myśliwskie ocieplane?

W tym przypadku proces jest taki sam. Jeśli znamy odpowiedź na pytanie jak czyścić buty trekkingowe to buty ocieplane czyścimy tak samo. Co zrobić z ocieplaczem? W przypadku gdy jest to wkładka na przykład z Thinsulate® należy ją wyjąć. Można ją umyć w letniej wodzie przy użyciu mydła. Oczywiście wkładkę zostawiamy do swobodnego wyschnięcia. NIe wolna wkładać wilgotnej wkładki do buta. Tak samo nie wkładamy suchej już wkładki do wilgotnego buta. Zwracajmy uwagę na obrazkowe oznaczenia na butach i ubraniach. Ułatwią nam one proces ich czyszczenia lub prania i zapobiegną uszkadzaniu odzieży myśliwskiej  i butów.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się