×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Jak poprawnie rozpalić ognisko?

Dodany dnia5 miesięcy temu
Ulubione0

Rozpalanie ogniska na kempingu

Większość z nas słysząc słowo “kemping” wyobraża sobie wypoczynek na łonie natury pełen spokoju, dobrego jedzenia i długich rozmów przy ognisku. Ognisko to coś więcej niż tylko ochrona przed chłodem nocy, to miejsce, gdzie rodzina i przyjaciele zbierają się, aby spędzić czas na pogawędkach, pieczeniu kiełbasek lub po prostu wpatrywaniu się w żarzące się węgle, pozwalając umysłowi błądzić.

Powiedzmy sobie szczerze, nie ma dobrego kempingu czy biwaku bez ogniska, dlatego w dzisiejszym artykule, krok po kroku pokażemy jak rozpalić ogień. 

Rozpalenie ogniska w 3 krokach!

Krok 1: Przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia

Zbudowanie porządnego i co najważniejsze bezpiecznego ogniska to coś więcej niż tylko ułożenie kilku patyków w stertę i wrzucenie zapałki. Oto co będzie ci potrzebne:

 1. Rozpałkę - czyli najmniejsze i najprostsze do spalenia materiały używane do rozpalenia ogniska. Rozpałka może przybierać różne formy, w tym drewniane wióry, kawałek zawiniętego papieru, tekturę lub nawet suszone kwiaty. 
 2. Podpałka - czyli nieco większe niż wyżej wymieniona rozpałka materiały, mające za zadanie podtrzymać ogień na tyle, by zajął drewno opałowe. Mogą być to patyki o niewielkiej średnicy, bądź fragmenty kory. 
 3. Drewno opałowe - korona właściwego ogniska. Drewno opałowe może mieć średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów. Mogą to być całe kłody, lub klocki pocięte z większych kawałków. Ważne jest, aby drewno opałowe było całkowicie suche, aby łatwo się rozpaliło i pozostało rozpalone. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Pod żadnym pozorem nie łam gałęzi z drzew na drewno opałowe, jest to niezwykle szkodliwe i na większą skalę skutkowałoby zdewastowaniem lasów. Niektóre miejsca pozwalają na zbieranie powalonych gałęzi, ale najpierw należy o to zapytać.
 4. Zapałki lub zapalniczka - bez nich wykrzesanie jakiegokolwiek ognia byłoby karkołomne. Zwykłe zapałki są w porządku, choć coraz większą popularność zdobywają zapalniczki gazowe używane do rozpalania grilla.

KROK 2: Zbuduj odpowiednie miejsce na swoje ognisko

Zanim zaczniesz rozpalać ognisko, musisz je najpierw rozłożyć odpowiednio jego elementy. Jeśli planujesz biwak w miejscu, które posiada wyznaczone, przygotowane miejsce na rozpalenia ognia, prawdopodobnie będziesz musiał przesunąć popiół i węgiel drzewny z poprzednich ognisk na zewnętrzną krawędź pierścienia, aby zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca na nowy ogień. W przypadku popiołu, który już wystygł całkowicie, rozważ wrzucenie go do plastikowej torby na śmieci, aby móc go później odpowiednio usunąć.

Jeśli musisz stworzyć swój własny dół, usuń martwą trawę lub roślinność na 2 - 3,5 metra wokół. Powinieneś dążyć do tego, aby stworzyć krąg gołej ziemi. Następnie wkop się w nią na kilkanaście centymetrów. Możesz usypać kopiec z ziemi po bokach dołu, aby działał jako ściana ogniowa, lub umieścić duże kamienie wokół krawędzi dołu, aby odizolować ogień i zminimalizować ryzyko zaprószenia pożaru od strzelających iskier.

Następnie, w środku pierścienia ognia, ułóż podłoże z podpałki o średnicy około 30 centymetrów, pamiętaj przy tym, że podpałka to naprawdę lekki, szybko palący się materiał.

4 style budowania ogniska

 1. Ognisko pochyłe: Styl ten świetnie sprawdza się do gotowania. Zacznij od wbicia długiego kawałka patyka w ziemię nad rozpałką pod kątem około 30 stopni, a drugi koniec kija skieruj w stronę wiatru. Następnie oprzyj mniejsze kawałki rozpałki o obie strony dłuższego kawałka, aby zbudować namiot. Gdy rozpałka się zapali dodaj więcej, a następnie drewno opałowe.
 2. Ognisko studzienka: Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują ognia na wiele godzin. Zacznij od ułożenia patyków nad rozpałką, a następnie zacznij układać drewno opałowe piętro po piętrze na wzór “hashtaga” #.
 3. Ognisko pagoda: Kolejny styl, gwarantujący wielogodzinne ognisko. Rozpocznij od ułożenia trójkąta z patyków nad rozpałką, a następnie połóż dwa kawałki drewna po obu stronach stożka. Następnie połóż dwa kolejne kawałki na wierzchu, tworząc kwadrat. Następnie budować z coraz mniejszych kawałków drewna opałowego, aż powstanie swoista pagoda/piramida. Na wierzchu domku połóż najlżejszą rozpałkę.
 4. Ognisko teepee: Jeden z najpopularniejszych stylów, łączących stabilną podstawę i dobre przystosowanie do gotowania. Najpierw ułóż patyki w formie tipi nad podpałką. Następnie zbuduj większe tipi z drewna opałowego, opierając je na wcześniej ustawionych patykach. Po rozpaleniu płomienie będą się wznosić przez rozpałkę do większego drewna.

Krok 3: Rozpalamy ogień!

Teraz nadszedł czas, aby cieszyć się efektami swojej pracy. Pamiętaj, aby dzieci i zwierzęta domowe trzymać z daleka, a gdy wszystko będzie gotowe, podłóż ogień pod rozpałkę. Dla najlepszych rezultatów zapalaj podpałkę z kilku stron. Nawet jeżeli ognisko nie chce się zająć, nie wlewaj nigdy do ognia płynnej rozpałki do węgla drzewnego. Płomienie mogą przemieszczać się w górę strumienia i poparzyć cię. To samo tyczy się benzyny, pod żadnym pozorem nie używaj jej do rozpalania!

Kiedy ognisko jest już rozpalone, podsycaj je w miarę potrzeby dodatkowym drewnem, uważając, aby nie wzniecać płomieni zbyt wysoko. Pamiętaj, aby mieć w pobliżu narzędzia gaśnicze i nigdy nie zostawiaj ognia bez nadzoru, nawet na chwilę.

Gaszenie ognia po biwaku

Gdy wieczór dobiegnie końca, Twoim obowiązkiem jest całkowite ugaszenie ogniska, więc daj sobie odpowiednio dużo czasu, aby wykonać tę pracę prawidłowo.

Zacznij od skropienia (nie wylewania!) wody na płomienie lub węgielki dogorywające w ognisku. Nie zalewaj paleniska lub dołu, ponieważ Ty lub następny obozowicz będziecie chcieli z niego później skorzystać, a mokra ziemia i pozostałości po palenisku sprawią, że rozpalenie ognia dla Twojego następcy może okazać się niemożliwe.

Podczas zraszania wodą, mieszaj żar kijem lub łopatą, aby upewnić się, że wszystkie węgle zostaną namoczone. Gdy para ustąpi i nie słychać już żadnych syczących dźwięków, będziesz już prawie na finiszu gaszenia

Zanim położysz się spać lub spakujesz się do wyjazdu, umieść grzbiet dłoni tuż nad mokrym popiołem. Nie dotykaj ich, ponieważ mogą być jeszcze gorące! Nie czujesz żadnego ciepła? To znaczy, że ogień jest prawidłowo zgaszony. Jeśli nadal jest ciepły, dodaj więcej wody i mieszaj, aż palenisko będzie zimne.

Z odpowiednim paleniskiem lub dołem, odpowiednią podpałką, rozpałką i drewnem, a także dobrze dobranym do potrzeb i umiejętności stylem ogniska, Ty i Twoja rodzina możecie bezpiecznie cieszyć się wieczorem pod gwiazdami, przygotowując pieczone ziemniaki, kiełbasę czy pianki.

Nie zapomnij: Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem podczas nauki rozpalania ogniska - zwłaszcza jeśli masz dzieci. Co roku setki tysięcy osób doznaje obrażeń od ognia, który potrafi zaskoczyć nawet w zaciszu domowej kuchni, a tym bardziej w terenie, gdy operujemy nim w obrębie własnoręcznie zbudowanego paleniska. 

Zaraz za bezpieczeństwem osobistym jest kwestia dbania o środowisko. Zmiany klimatyczne na Ziemi powodują, że nasze lasy i łąki są podatne do tego stopnia, że jedna przypadkowa iskra może wywołać szalejący pożar. Zanim więc zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak rozpalić ognisko, odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Czy ogniska są dozwolone na danym terenie? Poszukaj oznaczeń. Możesz też zapytać leśniczego lub gospodarza obozu. To, że na kempingu znajduje się palenisko, nie oznacza automatycznie, że palenie jest dozwolone. Upewnij się, że wokół paleniska jest co najmniej 3 do 5 metrów gołej ziemi. Poświęć trochę czasu na usunięcie wszelkich łatwopalnych śmieci, które mogą się zapalić. Upewnij się, że nie ma tam żadnych gałęzi drzew, które mogą się zapalić łatwiej niż myślisz. 
 • Co z warunkami pogodowymi? Zwróć uwagę na zbierające się chmury i wzmagający się wiatr. Zbliżająca się burza może sprawić, że nawet najmniejsze ognisko wymknie Ci się spod kontroli. Jeśli masz choćby najmniejsze wątpliwości, poczekaj na bezpieczniejsze warunki.
 • Czy masz sprzęt przeciwpożarowy? Zawsze upewnij się, że w pobliżu znajduje się łopata oraz kilka litrów wody. Choć gaszenie ogniska wodą jest o wiele prostsze, to zasypanie paleniska dużą ilością piachu lub ziemi, pozwoli Ci utrzymać wszystko pod kontrolą. Pamiętaj, że węgle mogą pozostać niebezpiecznie gorące pod warstwą ziemi przez wiele godzin po ugaszeniu ognia.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się