×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Amunicja śrutowa

Temat dobrania odpowiedniego rozmiaru śrutu myśliwskiego niekiedy jest skomplikowany nawet dla bardzo doświadczonych myśliwych. Jest on jednak bardzo istotny. Jak zatem wybrać jaka amunicja śrutowa pasuje do  polowania na poszczególne rodzaje zwierzyny?

Amunicja śrutowa, jak dobrać odpowiednią?

Wybór odpowiedniego śrutu myśliwskiego wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ nie każdy wie, jaka amunicja śrutowa najlepiej nadaje się do różnych rodzajów zwierzyny. Warto na wstępie podkreślić, że według obowiązującego w Polsce prawa, z myśliwskiej amunicji śrutowej można polować na wszystkie dopuszczone do polowania gatunki zwierzyny drobnej. Z tego względu właśnie do większych zwierząt, takich jak sarny czy wilki, nie strzela się ze śrutu. Jest to dozwolone w niektórych państwach europejskich, ale od takiego postępowania odeszło się już w Polsce. Do polowań na większe zwierzęta używa się amunicji kulowej.

Amunicja śrutowa w Polsce.

W Polsce obecnie dopuszczona jest do polowania amunicja śrutowa, której średnica śrutu wynosi maksymalnie 4,5 milimetra. Warto pamiętać też o tym, że strzały gdzie amunicja śrutowa jest wykorzysta oddaje się z odległości 30-35 metrów. Dopuszczalna odległość, z której można oddać strzał amunicją śrutową to 40 metrów. Warto pamiętać również o tym, że poza średnicą powinniśmy zwracać szczególną uwagę również na numery, którymi oznaczone są poszczególne śruty. To dzięki nim możemy określić niebezpieczeństwo potencjalnych rykoszetów. W przypadku amunicji o numerze 0 jest ono zdecydowanie większe niż w przypadku amunicji o wyższej numeracji (np. 4 czy 5). Wiąże się to z wytracaniem energii wraz z pokonanym przez śrut dystansem.

Śrut myśliwski a średnica śrutu

Warto pamiętać też o zaletach i wadach każdej ze średnic śrutu. Różne średnice przeznaczamy do polowań na różnej wielkości zwierzynę drobną. Dobrze orientować się w tym, jakie zalety i ryzyka niosą za sobą większe i mniejsze średnice śrutu. Po pierwsze, w przypadku większych średnic śrutu, mniej śrucin znajduje się w naboju. Pojedyncze śruciny mają większy zasięg, ale strzał okazuje się mniej bezpieczny – następuje ryzyko rykoszetu a także energia śrutu jest mniejsza. Z kolei w przypadku małych rozmiarów śrutu, w naboju znajduje się więcej śrucin, a strzał jest bezpieczniejszy. Problemem okazuje się jednak czasem mniejszy zasięg śrucin. Dodatkowym atutem małych średnic śrutu jest fakt, że w przypadku amunicja śrutowa zaletą jest docieranie dużej ilości śrucin do zwierzyny. Odpowiednią średnicę śrutu należy dostosować oczywiście do rodzaju zwierzyny, na którą się poluje.

Średnice i zastosowania amunicji śrutowej

Śrut myśliwski o średnicy 2,0-2,25 i numerach 7-8 stosuje się na niewielkie ptaki takie jak słonki. Są to średniej wielkości ptaki, na które można polować od 1 września do 21 grudnia za pomocą myśliwskiej broni gładkolufowej i tego typu drobnego śrutu. Amunicję śrutową o średnicy 2,5-2,75 i numerach 5-6 wykorzystuje się natomiast przy pozyskiwaniu piżmaków, królików, kuropatw czy gołębi. Śrut myśliwski o tej średnicy jest dostosowany właśnie do zwierząt o tego typu wielkości.

Amunicja śrutowa, śrut średni

Śrut myśliwski o średnicy 3,0-3,25 i numerach 3-4 stosuje się w przypadku zwierzyny takiej, jak bażanty, kuny, a także kaczki i króliki bądź zające (jesienią). Z kolei śrut o średnicy 3,5-3,75 i numerach 1-2 będzie dobrym wyborem podczas polowań na zające zimą, a także na polowaniach na gęsi, lisy, borsuki czy jenoty. Śrut myśliwski o najwyższej dopuszczalnej w Polsce średnicy, czyli 4,0-4,5 oraz numerze 0 stosuje się najczęściej w polowaniach na lisy, jenoty i borsuki w zimie. Warto podkreślić, że wszystkie legalne w kontekście polowań średnice śrutu myśliwskiego mają swoje przeznaczenie i mogą być wykorzystywane w myślistwie. Poza rodzajem zwierzyny, do której się strzela, warto mieć na uwadze również dostosowanie typu broni.

Produkty powiązane
Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się