Polowanie na piżmaki
Piżmaki, nazywane również szczurami piżmowymi lub piżmakami amerykańskimi to niewielkie gryzonie, które są zaliczane do szkodników. Piżmaki dopiero od nieco ponad stu lat są obecne w naszym ekosystemie. Warto dowiedzieć się, gdzie występują, jak je rozpoznać. Kiedy polowanie na piżmaki będzie najbardziej udane. Jakie przepisy dotyczące polowań obowiązują w ich przypadku.
Piżmak – jak go rozpoznać?
Piżmaki należą do ziemno-wodnych gryzoni z podrodziny karczowników w rodzinie chomikowatych. To dość charakterystyczne zwierzęta, których rozmiary nie przekraczają 40 centymetrów w przypadku głowy i tułowia (najczęściej podaje się, że średnia długość ciała piżmaka mieści się w przedziale 23,5-40 cm). Dodatkowo piżmaki charakteryzują się długimi ogonami – ich długość wynosi około 20-27 centymetrów. Ogon stanowi około 80% długości tułowia. Typowy piżmak waży od około 700 gramów do nawet 1,8 kilograma. Przy tych rozmiarach polowanie na piżmaki nie jest łatwe.
Umaszczenie piżmaków.
Wielkość i masę piżmaków można porównać do szczurów. Piżmaki charakteryzują się jednak bardziej krępą budową ciała. Mają krępy tułów, dużą głowę oraz bardzo krótkie szyje. Ich uszy są niewielkie i zwykle można zaobserwować, że są ukryte w sierści. Charakteryzują się ciemnobrunatnym ubarwieniem, natomiast ich brzuchy są nieco jaśniejsze. Ich futro jest natomiast bardzo gęste. Piżmaki to zwierzęta żyjące zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Dlatego też natura wyposażyła je we włosy ułatwiające pływanie na paletach tylnych kończyn. Ich nogi zakończone są łapami z długimi, wklęsłymi od spodu pazurami.
Jak żyją piżmaki, czyli wiedza na polowanie na piżmaki.
Piżmaki żyją w koloniach. Podobnie jak inne gryzonie, są znane z tego, że bardzo szybko się rozmnażają. Samice mogą rodzić wielokrotnie w ciągu roku, a w każdym miocie jest od 5 do 9 młodych. Ciąża u piżmaków trwa około czterech tygodni, a młode osobniki szybko stają się samodzielnie. Otwierają oczy po ok. 11 dniach i spożywają mleko matki przez trzy tygodnie, a już po kilku miesiącach od narodzin (ok. 3-5) są gotowe do rozrodu. Ze względu na ich bardzo częste występowanie i zdolność do rozrodu nie są gatunkiem znajdującym się pod ochroną. Pamiętajmy że polowanie na piżmaki trwa od 11 sierpnia do 17 kwietnia.
Gdzie możemy spotkać piżmaki, czyli gdzie polować na piżmaki?
Piżmaki możemy spotkać w okolicy wielu zbiorników wodnych. Warto wiedzieć, że ten gatunek oryginalnie występował jedynie w Ameryce Północnej. Jednak na początku XX wieku został sprowadzony do Europy ze względu na swoje futro, które było i wciąż jest cennym materiałem. Początkowo piżmaki zostały osiedlone w Czechach. Populacja europejskich, dziko żyjących piżmaków pochodzi od osobników, które w 1905 roku. Uciekły z fermy Stará Huť w okolicach miasteczka Dobříš, kilkadziesiąt kilometrów od Pragi. Ze względu na wysoką zdolność gryzoni do rozrodu, zasiedlenie Europy przez przedstawicieli tego gatunku nie zajęło dużo czasu. Dlatego polowanie na piżmaki trwa przez większą część roku. W ciągu kilkudziesięciu lat piżmaki stały się stałymi mieszkańcami Europy, w tym Polski. Przyczyniły się do tego również inne fermy futerkowe.
Polowanie na piżmaki w Polsce.
Dziś piżmaki w Polsce spotkamy przede wszystkim przy stojących zbiornikach wodnych, takich jak jeziora, stawy, rowy melioracyjne. Piżmaki występują również przy rzekach. Jako zwierzęta lądowo-wodne kopią nory w wysokich brzegach, a wejścia do nich znajdują się pod powierzchnią wody. Ze względu właśnie na kopanie nor, piżmaki uznaje się za szkodniki. Ich działania niszczą stawy rybne oraz groble przeciwpowodziowe. Dlatego polowanie na piżmaki w obwodach rybackich obrębów hodowlanych trwa cały rok.
Dieta piżmaków.
Komory lęgowe piżmaki robią w odległości około 2 kilometrów od zbiornika wodnego. Zwierzęta te żywią się przede wszystkim zielonymi częściami roślin, w tym roślin wodnych – kłączami tataraku, a także młodymi gałązkami drzew i krzewów. Piżmaki są przede wszystkim roślinożerne, ale niekiedy spożywają też skorupiaki, mięczaki i owady. Ze względu na specyfikę ich pożywienia oraz nory, jakie tworzą, spotkamy je właśnie w okolicach różnego typu zbiorników wodnych.
Polowanie na piżmaki czyli co musisz wiedzieć?
Obecnie jak już pisaliśmy okres polowania na piżmaki trwa od 11 sierpnia do 17 kwietnia. W przypadku terenów rybackich obrębów hodowlanych dozwolone jest polowanie na piżmaki przez cały rok. Ze względu na futro, tradycyjnie najpopularniejszą datą polowania na piżmaki jest okres późnej jesieni i wczesnej zimy. Czyli czas listopada i grudnia – o ile nie zamarzną akweny – a później również wczesnej wiosny, od rozmarznięcia akwenów do połowy kwietnia.
Rodzaje polowań na piżmaki.
Na piżmaki poluje się indywidualnie, podczas zasiadki. Myśliwy powinien oczekiwać na piżmaka w ukryciu na brzegu rzeki lub stojącego zbiornika wodnego. Najlepszym okresem w ciągu dnia na zasiadkę na piżmaki jest zmierzch, świt lub noc. To najbardziej adekwatna pora, ponieważ te gryzonie są najbardziej aktywne właśnie nocą. Wprawne oko myśliwego przy spadku poziomu wód może zauważyć miejsca wejścia do nor przez piżmaki. Wejścia do nor ukrywają się pod powierzchnią wody. Niekiedy mogą znaleźć się również nad nią. Tak więc polowanie na piżmaki nie jest łatwe.
Jaki śrut wybrać?
Do piżmaków należy strzelać z myśliwskiej broni gładkolufowe, przy wykorzystaniu myśliwskich nabojów śrutowych. Piżmaki to zwierzęta niewielkich rozmiarów, dlatego przy polowaniu wystarczy posłużyć się śrutem o średnicy od 2,5 do 2,75 mm.
Wyposażenie na polowanie na piżmaki
Wybierając się na polowanie na piżmaki, warto poza bronią zaopatrzyć się również w odpowiednie ubranie na polowanie, śpiwór na zasiadkę, a także odpowiednie środki odstraszające owady. To szczególnie ważne właśnie podczas polowania nocą. W sklepie myśliwskim DoLasu.pl znajdą Państwo specjalistyczny sprzęt i wyposażenie łowieckie, które doskonale sprawdzi się w czasie polowań. Ubieramy myśliwych już od ponad dziesięciu lat, a nasi klienci są w pełni zadowoleni ze sprzętu. Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty!