×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Sarna europejska – opis gatunku, występowanie i polowanie

Sarna europejska należy do jednych z najpopularniejszych zwierząt roślinożernych występujących w naszym kraju. Jednocześnie jest to jedno z najważniejszych zwierząt łowieckich w Polsce i Europie. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się sarna europejska, a także, na jakich warunkach możliwe są polowania na tę zwierzynę.

Sarna europejska – opis gatunku

Sarna europejska charakteryzuje się średnią wielkością. Długość tych zwierząt wynosi od 95 do 140 centymetrów, w tym długość tułowia to najczęściej około 70 centymetrów. Wysokość saren w kłębie podaje się od 60 do 90 centymetrów – średnio to około 75 centymetrów. Masa ciała sarny europejskiej waha się między 15 a 35 kilogramami, ale najczęściej podaje się, że samiec waży średnio około 25 kilogramów, natomiast samica – około 10% mniej, czyli około 22,5 kilograma. Sarna europejska to gatunek, do którego opisu używamy najczęściej potocznych określeń płciowych – samice saren europejskich nazywamy kozami, samców – rogaczami lub kozłami, natomiast młode osobniki sarny europejskiej koźlętami. Zwierzęta te w Polsce charakteryzują się sierścią czerwonobrązową w lecie i nieco wyblakłą, siwobrązową – zimą. W innych miejscach w Europie spotykane są też osobniki o nieco innym umaszczeniu.

Warto zauważyć, że w warunkach naturalnych zwierzęta te żyją długo, od 5 do 12 lat. Dojrzałość płciową osiągają już po 2 latach od narodzin. Zapłodnienie u samic jest możliwe w okresie rui. W przypadku letniej rui ciąża trwa 10 miesięcy. Natomiast jesienią, w okolicach listopada, zapładniane są te samice, które nie zostały zapłodnione latem – ich ciąża trwa z kolei jedynie około 4,5 miesiąca. Jak się okazuje, młode urodzone w ten sposób są tak samo rozwinięte, jak te po dziesięciomiesięcznej ciąży. Co ciekawe, ciąża u samic zapłodnionych w okresie letniej rui jest przez pierwsze miesiące utajniona, wtedy zarodek się nie rozwija. Samice rodzą od 1 do 3 koźląt w miocie.

Sarna europejska jest zwierzęciem stadnym. Osobniki żyją w stadach o wielkości od kilku do kilkudziesięciu osobników. Każde z nich jest prowadzone przez doświadczoną samicę. Warto wiedzieć, że w dużych stadach sarny poruszają się przede wszystkim w okresie od późnej jesieni do wiosny, natomiast przez pozostałą część roku żyją w mniejszych grupach. Sarny wykazują największą aktywność w godzinach porannych, popołudniowych i wieczornych, mogą żerować również w nocy.


Samce niekiedy wykazują zachowania agresywne. Kozły sarny europejskiej są znane przede wszystkim ze swoich imponujących poroży, które osiągają rozmiar aż 25-30 centymetrów. Jesienią poroże jest zrzucane przez rogaczy, aby ponownie pojawić się do końca kwietnia. To właśnie poroże od zawsze jest postrzegane jako bardzo cenne.

Gdzie występuje sarna europejska?

Sarna europejska występuje obecnie w całej Europie, a także w Azji Mniejszej. W Polsce sarnę europejską można spotkać na terenie całego kraju, a najwięcej z nich znajduje się w zachodniej części Polski. Co ciekawe, chociaż naturalnie sarna europejska występuje głównie na zalesionych terenach równinnych i niewysokich terenach górskich (w lasach liściastych i mieszanych), obecnie przystosowała się do życia również na terenach otwartych, takich jak pola i łąki.

Jak wygląda polowanie na sarny europejskie?

Sarna europejska jest zwierzyną łowną, w przypadku której sezon polowań różni się z uwagi na płeć. Jeśli chodzi o kozice i koźlęta, polowanie jest możliwe między 1 października i 15 stycznia. Natomiast sezon polowań na męskie osobniki przypada na okres od 11 maja do 30 września. Wielu myśliwych preferuje polowania na początku okresu łowieckiego, kiedy to zwierzęta nie były jeszcze niepokojone zbyt częstymi łowami.

Polowanie na sarny europejskie jest zróżnicowane pod względem płci zwierząt oraz również w kwestii potrzebnych uprawnień. Na kozy i koźlęta mogą polować myśliwi już z uprawnieniami podstawowymi, natomiast na rogacze jedynie myśliwi z uprawnieniami selekcjonerskimi.

Sarna europejska należy do zwierząt, na które poluje się z zasiadki lub z podchodu. W okresie rui można polować na sarny również na wab.

Na sarny polujemy oczywiście z broni kulowej. Ubranie i wyposażenie na polowanie ze sklepu DoLasu.pl

W sklepie internetowym DoLasu.pl znajdą Państwo szeroki wybór ubioru i wyposażenia umożliwiającego bezpieczne i komfortowe polowanie. Ubrania myśliwskie dostępne w sklepie są sprawdzone i bardzo funkcjonalne, podzielone na kategorie pod względem ich przeznaczenia. Dostępna jest również odzież grzejna do polowania zimą.

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo również szeroki wybór akcesoriów myśliwskich, takich jak między innymi okulary strzeleckie i gadżety do ochrony słuchu, ale również pasy do broni czy funkcjonalne plecaki. Poza wyposażeniem i ubiorem na samo polowanie oferujemy również różne produkty związane z myślistwem, między innymi książki. Nasza marka jest sprawdzona przez konsumentów i cieszy się ogromnym zaufaniem klientów. Działamy na rynku już od ponad 10 lat, dostarczając myśliwym najwyższej jakości ubrania i dodatki myśliwskich, zarówno poprzez sprzedaż internetową, jak i stacjonarną.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się