×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Polowanie na łyski

Dodany dnia2 lat temu Przez
Dodaj do ulubionych Usuń z ulubionych

Łyska zwyczajna to zwierzę niekiedy mylone z kaczką, które występuje w wielu miejscach w Polsce i Europie. Ten gatunek ptaka nie jest zagrożony wyginięciem i często jest obiektem polowań. Co warto wiedzieć na temat tych ptaków oraz jak przeprowadzamy polowanie na łyski?

Polowanie na łyski, co warto wiedzieć.

Łyska zwyczajna to ptak, którego długość ciała wynosi zwykle od 36 do 39 centymetrów. Natomiast rozpiętość jego skrzydeł wynosi aż 70-80 centymetrów, co sprawia, że łyska zwyczajna z rozłożonymi skrzydłami wydaje się o wiele większa. Charakterystyczną cechą tego gatunku ptaków jest brak dymorfizmu płciowego co ważne gdy wybieramy się na polowanie na łyski. Samice i samce różnią się zwykle tylko nieco masą i wielkością. Samce ważą od 610 do 1200 gram, a średnio ich waga wynosi około 900 gramów, natomiast w przypadku samic średnia waga to około 700 gramów. Dorosłe osobniki łyski zwyczajnej mają charakterystyczne upierzenie – są łupkowoczarne, mają też biały dziób i charakterystyczną blaszkę zaraz nad nim, która również jest biała. Ich nogi są pokryte łuskami, które odznaczają się zielonosiwą barwą i występowaniem łusek. Łyska przypomina kaczkę. Często nazywana jest właśnie „czarną kaczką”, jednak nią nie jest. Bliżej jej do derkacza, a pochodzi z rodziny ptaków chruścieli.

Pożywienie łyski.

Jeśli chodzi o pożywienie, łyski zwyczajne odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Preferencje dotyczące rodzaju pokarmu, zależą głównie od pór roku. W czasie wiosny i lata wybierają glony, moczarki i kłącza trzcin oraz nasiona. W zimie natomiast chętniej jedzą np. małże, czyli pokarm zwierzęcy.

Zwyczaje a polowanie na łyski.

Co ważne gdy polowanie na łyski mamy w planie nie są to ptaki płochliwe. Bardzo często można je spotkać niedaleko domostw, przy których zlokalizowane są akweny. Choć łyski zdobywają pokarm poprzez nurkowanie, nie mogą spędzić długiego czasu pod taflą wody. Niezwykle interesujący jest sposób poruszania się tych zwierząt. Łyska zwyczajna specyficznie podrywa się do lotu. Aby to zrobić, musi rozbiec się na powierzchni i wyciągnąć nogi do tyłu. W rozbiegu pomagają jej szerokie stopy. Pływają natomiast z lekko kiwającą się głową.

Gdzie występuje łyska zwyczajna?

Łyska zwyczajna dzieli się na cztery podgatunki. W Europie (a także w północnej Afryce, na Azorach, Wyspach Kanaryjskich i w części Azji) występuje podgatunek fulica atra atra. Część populacji łyski zwyczajnej prowadzi osiadły tryb życia, natomiast duża grupa ptaków na zimę migruje w kierunku zachodniej i południowej Europy, północnej Afryki, a także południowej Azji. Jesienne migracje łyski zwyczajnej mają miejsce zwykle w październiku i listopadzie, natomiast wiosenne – na przełomie marca i kwietnia.

Występowanie w Polsce a polowanie na łyski

W Polsce łyska zwyczajna występuje niemal na terenie całego kraju – osobników tego gatunku nie znajdziemy jedynie w wysokich górach. W większości miejsc możemy łatwo spotkać łyski zwyczajne, zwłaszcza na słodkich lub słonawych zbiornikach wodnych, które są porośnięte trzciną lub sitowiem. Niekiedy łyska zwyczajna zamieszkuje też rzeki niezamarzające zimą. To oznacza, że w Polsce spotkać można łyskę zwyczajną właściwie niemal na wszystkich jeziorach, a także większych stawach i rozlewiskach. Te ptaki można zaobserwować nawet na przybrzeżnych wodach Bałtyku. To ciekawe biorąc pod wagę polowanie na łyski.

Co należy wiedzieć przy polowaniu na łyskę

Łyska zwyczajna należy do zwierząt, przy których dopuszczalny okres polowań jest stosunkowo krótki, ponieważ trwa od 15 sierpnia do 21 grudnia. Gdy idziemy na polowanie na łyski zwyczajne wystarczają podstawowe uprawnienia myśliwskie. Ze względu na to, że łyski ciężko i niechętnie zrywają się do lotu, o czym wspomniano wcześniej, prawo łowieckie dopuszcza strzelanie do łysek niebędących w locie.

Jak strzelać do łyski na wodzie?

Warto jednak wiedzieć, że strzelanie do łyski niebędącej w locie wymaga doświadczenia i precyzji. Jest tak dlatego bo śrut może odbić się od tafli wody. Do łysek zwyczajnych można strzelać z odległości ok. 40 metrów. W tym celu należy korzystać z myśliwskiej broni gładkolufowej i śrutu o średnicy 3 milimetrów, czyli popularnej 4-ki.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się