×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Kynologia łowiecka

Kynologia to oczywiście nauka o psach o psach. A kynologia łowiecka to oczywiście nauka o psach myśliwskich. Dziś kynolog to osoba, która zajmuje się właśnie zgłębianiem i wykorzystywaniem w praktyce wiedzy o tych zwierzętach. Co należy wiedzieć o kynologii i w jaki sposób związana jest z myślistwem?

Czym jest kynologia łowiecka?

Kynologia łowiecka uznawana jest za naukę, która zajmuje się nie tylko zgłębianiem wiedzy o biologii i behawioryzmie psów myśliwskich, ale również ich hodowli i tresurze. Co więcej, kynologia łowiecka łączy się również z tresurą i hodowlą psów rasowych. Organizowane są różnego rodzaju imprezy kynologiczne, w tym wystawy psów, próby pracy dla psów myśliwskich, a także szkolenia.

Kynologia myśliwska w praktyce.

Kynologia myśliwska dotyczy psów myśliwskich ponieważ od lat myśliwi wyprawiają się na polowania razem z psami. Polski Związek Łowiecki wspiera różnego typu inicjatywy kynologiczne, a także podkreśla wagę i rolę psów łowieckich. Podczas polowań psy myśliwskie pełnią zróżnicowane funkcje. W kynologii myśliwskiej wyróżnia się wyżły (legawce), czyli psy do aportowania i wyszukiwania zwierzyny. Psy gończe służą do pogoni za zwierzyną, a dzikarze – do polowania na dziki. Norowce to psy wyspecjalizowane w wypłaszaniu lisów i królików. Tropowce z kolei, jak sama nazwa wskazuje, tropią zwierzynę po śladach (tropach), które pozostawiła. Posokowce potrafią doskonale wyszukiwać postrzeloną zwierzynę czarną i płowną. Natomiast płochacze naganiają zwierzynę drobną.

Kynologia łowiecka czyli nauka i hobby

Kynologia łowiecka jest także nauką dotykającą zagadnień na temat biologii – genetyki, anatomii czy etologii. Jest powiązaną z behawiorystką i psim treningiem. Aktualnie to właśnie wyspecjalizowani eksperci w zakresie kynologii zajmują się np. wzorcami psów rasowych. Kynologia łowiecka to obecnie również hobby, które polega na budowaniu relacji i pracy z psem, również myśliwskim. Aby zbudować odpowiednie relacje między psem i myśliwym, konieczne są godziny treningów, a także czasochłonne budowanie zaufania między człowiekiem i zwierzęciem. W tym celu często wykorzystuje się różne sporty kynologiczne, w tym biegi przełajowe z psem i inne.

Kynologia łowiecka  w Polskim Związku Łowieckim

Na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego można znaleźć szczegółowe informacje na temat imprez kynologicznych odbywających się w Polsce oraz dotyczące podziału użytkowego psów myśliwskich. Przed przystąpieniem do treningu psa myśliwskiego warto zapoznać się z tymi materiałami. Dostępne są tam również informacje zarówno o próbach pracy, jak i konkursach. Psy startują w zmaganiach regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Nie zapominajmy także o szkoleniach, warsztatach i ocenach pracy w warunkach naturalnych.

Czym zajmuje się kynolog łowiecki?

Kynologia łowiecka to dziedzina, w której, aby stać się specjalistą, należy poświęcić bardzo dużo czasu na naukę. Należy również poświęcić czas na teoretyczne oraz praktyczne aspekty pracy z psem. Coraz popularniejsze są także specjalistyczne studia w zakresie kynologii. Dobry kynolog posiada wiedzę biologiczną, weterynaryjną, a także behawiorystyczną. Musi być wszechstronny, dzięki czemu możliwe jest zarówno wsparcie w zakresie hodowli psów myśliwskich, jak i ich wychowania i treningu.

Myśliwy i kynologia łowiecka.

Kynologia łowiecka jest bardzo szeroką nauką, więc każdy kynolog powinien być gotowy na aktualizowanie swojej wiedzy na bieżąco, również na temat wydarzeń kynologicznych i łowieckich w Polsce. Dobór odpowiednich psów rasowych do potrzeb polowań na konkretną zwierzynę, a także wychowanie i trening psów jest niesamowicie ważny. Każdy myśliwy polujący z psami powinien mieć także podstawową wiedzę z dziedziny kynologii, co pozwoli mu na zrozumienie zachowań psiego towarzysza i usprawnienie wspólnej pracy.

Polski Związek Kynologiczny.

Warto wiedzieć również o tym, że kynologia jest dziedziną, wokół której powstało wiele organizacji. Polscy kynolodzy są skupieni między innymi wokół Polskiego Związku Kynologicznego. Istnieją też inne organizacje kynologiczne, zajmujące się między innymi prowadzeniem aktualnego spisu zaufanych hodowli psów rasowych, także ras wykorzystywanych podczas polowań.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się

Please sign in first.

Zaloguj się