Wyżeł Weimarski
Wyżeł weimarski ten jest tak inny od wszystkich, że nie sposób pomylić go z jakimkolwiek czworonogiem. W zamyśle dawnej szlachty był dedykowany dla ludzi w których żyłach płynęła tylko błękitna krew. Dziś pies myśliwski staje się psem towarzyszącym. Jest to typowy pies użytkowy ale przede wszystkim piękny. Wyżeł weimarski swoim arystokratycznym wyglądem cieszy oko właścicieli. Grono zwolenników tej rasy wciąż rośnie , a media społecznościowe aż pękają od zdjęć i filmów uwieczniających srebrzysto ubarwionego psa myśliwskiego.
Wyżeł weimarski w Polsce.
Rozwój tej rasy w Polsce zapoczątkował kuriozalnie film ,,Tunel” z Sylwestrem Stalone. Wyżeł weimarski grał jedną z ról drugoplanowych. Obecnie to co się dzieje z wyżłem weimarskim przypomina hodowle konia arabskiego. Wszyscy się zachwycają jego pięknem , wybitne osobniki osiągają astronomiczne ceny na aukcjach. Natomiast tak naprawdę użytkowość pozostaje na drugim planie. Dlaczego tak się dzieje i czy jest to zdrowe podejście do hodowli i właściwy kierunek wytyczony dla przyszłych właścicieli?
Pytanie bez odpowiedzi.
Pozostawiam to pytanie bez odpowiedzi ponieważ wiem, że dalsza dywagacja spowoduje ogromną burzę protestów. Już raz taką zdarzyło mi się rozpętać omawiając inne rasy, które ulegają chwilowym trendom i upodobaniom rozdmuchiwanym przez ludzi. Na siłę próbują oni uczłowieczać psa i pozbawiać go tego do czego został stworzony. A wyżeł weimarski został stworzony do Polowania. Zostawmy na razie eksterier do którego bez wątpienia jeszcze wrócimy a skupmy się na cechach użytkowych. Pozwoli nam to sprecyzować cechy dla których polski myśliwy chciałby się stać posiadaczem wyżła weimarskiego.
Wyżeł weimarski i jego cechy.
Jak od każdego wyżła oczekuję również i w tym przypadku kilku podstawowych cech takich jak pasja do polowania i zwierzyny. Wyżeł weimarski powinien mieć wrodzoną skłonność do stójki Druga cecha to brak lęku przed strzałem i wodą. Niezwykle dla mnie ważna – jak nie najważniejsza- jest również praca węchowa tak dolnym jak i górnym wiatrem. Wszystkie te cechy znajdziemy u wyżła weimarskiego, ale pod jednym warunkiem. Wyżeł weimarski ma ma mieć linię polującą od kilku pokoleń. Piszę to z pełną odpowiedzialnością gdyż niestety niewłaściwe skojarzenia na pewno zwiększają ryzyko tworzenia pokoleń wyżłów które są tylko piękne. Niestety z użytkowością mają tyle wspólnego co koń arabski z koniem pociągowym. Niestety widywałem takie wyżły weimarskiļ których absolutnie żaden szkoleniowiec nie będzie w stanie nawrócić na właściwą , myśliwską drogę.
Praca z wyżłem weimarskim.
Po długim okresie socjalizacji z łowiskiem i szkoleniu technicznym pies pływa, aportuje, wypracowuje włóczki z królika i kaczki – ale samodzielnie nie potrafi absolutnie odnaleźć nic. A praca kynologa została już tutaj włożona. Wyżeł weimarski nie ma tak zwanego potocznie ,,poszuku” . Ma zerową pracę dolnym i górnym wiatrem a skolerowanie pracy węchowej ze stójką jest niemożliwe. Dlaczego? Bo wykonuje tylko te czynności których został nauczony nie dając od siebie nic – ponieważ nic absolutnie nie ma do zaoferowania.
Właściwy wzorzec Wyżła Weimarskiego.
Właściwy wzorzec widziałem tak u wyżłów weimarskich pochodzących z poza granic naszego państwa. Widziałem również i u przedstawicieli Polskich hodowli goszcząc w tym roku na próbach polowych . Było na co popatrzeć. Ale zacznijmy od początku. Pewnego razu w niedzielne popołudnie zadzwonił telefon – Panie Jarku, chciałam się z Panem spotkać. Przyjechałam specjalnie z za granicy bo chciała bym aby mi Pan pomógł z moimi wyżłami. Za godzinę nad Pilicą zobaczyłem owe trzy zjawiska. Dwa czworonożne i jedno dwunożne. Dwa wyżły weimarskie –pies i suka- wyskoczyły ochoczo z samochodu i na mój widok od razu mnie obszczekały. Oczywiście zwróciłem uwagę na to w jaki sposób psy szczekały.
Szczekanie u wyżłów rzecz ważna.
Nie było to typowe dla wioskowych kundli szczekanie przez płot na przechodzące krowy. Psy zaszczekały donośnym głosem z podniesionymi wysoko ogonami, które aż zawijały im się nad grzbietem. Wyżeł weimarski obiegły mnie dookoła szukając odwiatru moich skórzanych spodni przesiąkniętych psim zapachem. Utrzymywały dystans kilku metrów i dalej z pasją ujadały ani myśląc przyjść się przywitać czy tym bardziej dać się pogłaskać. Pewnie w zachodnim świecie nie widziały nigdy takiego stwora jak ja. Takie nieufne zachowanie psa od razu bardzo mi imponuje.
Wyżeł weimarski i silny charakter.
Nieufne zachowanie świadczy o silnym charakterze i chęci dominacji a to cechy bardzo pozytywne. Kłopot z jakim mieliśmy się zmierzyć to aport. Wyżły weimarskie oczywiście aport podnosiły ale nie oddawały do ręki w siadzie. Rzecz jasna nie byłem stanie rozwiązać problemu w godzinę lecz pokazałem właścicielce w jaki sposób pracować aby nastąpiła poprawa w tym obszarze. Obserwując na późniejszym spacerze psy myśliwskie w terenie obfitującym z zwierzynę drobną tą właśnie parę psów widać było to, czego bym oczekiwał od wyżła weimarskiego. Była praca węchowa , twarda stójka nad bażantem , pasja do wody i pracy w suchym polu. Byłem bardzo ucieszony, że są takie wyżły weimarskie. Głęboko wierzę że w Polsce takie są również.
Wyżeł weimarski i ciężką praca.
Widywałem takie wyżły weimarskie tym razem z polskich hodowli również na próbach polowych w tym roku. Były to psy myśliwskie szczupłej i drobnej budowy o zrównoważonym charakterze. Psy myśliwskie bardzo mi się podobały a próby polowe potwierdziły ich wybitnie użytkowy charakter. To wszystko daje mi przesłanie do tego, że wyżeł weimarski za chwilę będzie miał takich przedstawicieli po których zaroi się w naszych łowiskach nie tylko od psów pięknych ale również i doskonałych użytkowo. Jak z każdą rasą tak i z wyżłem weimarskim ktoś musi wykonać ogrom ciężkiej i mozolnej pracy , którą niestety ktoś inny będzie marnotrawił kupując psa na kanapę…Ale tak to już jest i musimy się z tym pogodzić.
Pies myśliwski z polskiej hodowli.
Z jak wielką przyjemnością otwieram niejednokrotnie strony hodowli w Polsce wyżła niemieckiego – jest tam wszystko. Polowania, wystawy , konkursy, praca, praca i jeszcze raz praca. I tak powinno być kiedy kupujemy wyżła weimarskiego. Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądać powinien nasz wymarzony szlachcic w srebrzystej szacie. Pies myśliwski raczej duży o bardzo harmonijnej budowie. Mięśnie wyraźnie zarysowane pod skórą których, garnitur drga przy każdym ruchu. Bardzo jasne oczy, głęboko osadzone, niezbyt duże. Uszy zwisające bardzo szerokie u nasady zdawało by się, że zaczesane na boki niczym włosy z przedziałkiem na środku głowy. Umaszczenie jednolite, przypominające kolorem stare srebro. Ogon niezbyt długi , noszony wysoko niezbyt aktywny w ruchu.
Pies myśliwski ze starych zapisków.
Bardzo podoba mi się opis znaleziony w starych zapiskach: ,, Pies ów staraniem niemieckiej szlachty do polowań przywrócon, cesarzowym nakazem tylko zamożnym i wysoko urodzonym przeznaczon był, zali jako i oni na tle plebsu odróżnia się szatą srebrzystą i posturą co gołębicę z krągłą piersią przypomina i oczami anioła jaśniejącymi niebem. Kiedy w pole rusza zwierza powonieniem swoim odszukać , gracja i harmonia rzekł byś pod skórą jest zaszczepiona , a kiedy w galop pogoni… prędkości nabierze , jakobyś oszczep za zwierzem zręczną ręką cisnął i tylko wypatrywał kiedy ów ofiarę dojdzie… kiedy zaś wraca ku myśliwca kryjówce , zwierza w pysku niosąc, to rzekł byś że srebrzysty księżyc światło rzuca w ciemnej nocy oczekiwania, taką mocą magiczną ten pies jest obdarzon ”*
Wyżeł weimarski wdzięczny obiekt szkolenia.
Jak każdy wyżeł również i wyżeł weimarski jest bardzo wdzięcznym obiektem do szkolenia. Nie chcę się rozwodzić na techniką, ale warto zadbać o dużą dawkę ruchu dla tego psa od najmłodszych miesięcy życia. Pozwoli to ukształtować nie tylko piękną muskulaturę. Zsocjalizuje psiaka z terenem oraz wszystkim tym co spotka później w łowisku. Wszystkie wyżły doskonale pływają i wyżeł weimarski nie jest wyjątkiem. Ten pies myśliwski doskonale sprawdzi się jako aporter na kaczych polowaniach w trudnym terenie. Utrzymywany w odpowiedniej kondycji, zahartowany w niskich temperaturach będzie niezawodnym towarzyszem polowań w każdych warunkach.
Pies myśliwski czyli wyżeł weimarski
Podsumowując nasze rozważania na temat tej rasy nie odkrywamy po raz kolejny ameryki ani też nie wyważamy otwartych drzwi. Jak z każdym psem myśliwskim i każdą grupą ważne jest właściwe pochodzenie, ładunek genetyczny, socjalizacja i szkolenie. Kiedy dopełnimy te cztery warunki mamy spore szanse mieć przyjaciela, który nie tylko ogrzeje nas na kanapie. Swoją pracą węchową, stójką i aportem zaskoczy pozytywnie na polowaniu. A jego piękny wygląd będzie dostarczał naszej duszy niezapomnianych wrażeń i doznań które zostaną z nami na długie lata. Czegóż więcej można oczekiwać od psa…?